Лос Анџелес
English: Los Angeles

Од врв: Поглед на градот; Вениска Плажа; Грифит Опсерваторија; Холивуд Знак

Лос Анџелес (англиски: Los Angeles), познат по скратеницата LA е град сместен со плажата на Тихи Океан, на југ во сојузната држава Калифорнија во Соединетите Држави. Овој град според статистиките во 2005 година, има 3,877,129 што го прави најголем град во Калифорнија, и после Њујорк, втор град по број на жители во САД. Лос Анџелес е познат како еден од најважните културни и забавни центри. Во градот се наоѓаат многубројни училишта, здравствени и научни институции, театри и музеи. Лос Анџелес е центар на фимлската и телевизиската индустрија која е сместена во неговото преградие Холивуд, а со тоа е и важен центар на музичката сцена како и индустријата за авиони. Градот освен тоа, беше и два пати домаќин на Олимписки Игри кои во него се одржувале 1932 и 1984 година.

  • Лос Анџелес како тема во уметноста и во популарната култура
  • Наводи

Лос Анџелес како тема во уметноста и во популарната култура

  • „ Патот за Лос Анџелес“ - роман на американскиот писател Џон Фанте од 1985 година.[1]
  • „Жена од Л.А.“(L.A. Woman) - песна од истоимениот албум на американската рок-групаДорс“ (The Doors) од 1971 година.[2]
  • „Поздрав од Л. А.“ (Greetings From L.A.) - албум на американскиот рок-музичар Тим Бакли (Tim Buckley) од 1972 година.[3]
  • „Девојка од Л.А.“ (L.A. Girl) - песна на американската панк-рок група „ Адолесентс“ (Adolescents) од 1981 година.[4]
  • „Го сакам Л.А.“ (I Love L.A.) - песна на американскиот музичар Ренди Њумен (Randy Newman) од 1983 година.[5]
  • „Л.А.“ (L.A.) - песна на англиската рок-група „Фол“ (The Fall) од 1985 година.[6]
  • „Лос Анџелес“ (Los Angeles) - песна на американскиот рок-музичар Френк Блек (Frank Black) од 1993 година.[7]
  • „Битката за Лос Анџелес“ (The Battle Of Los Angeles) - албум на американската рок-група „ Рејџ агеинст д машин“ (Rage Against the Machine) од 1999 година.[8]
~
Other Languages
Afrikaans: Los Angeles
Alemannisch: Los Angeles
Ænglisc: Los Angeles
العربية: لوس أنجلوس
aragonés: Los Angeles
armãneashti: Los Angeles
asturianu: Los Angeles
Avañe'ẽ: Los Ángeles
Aymar aru: Los Angeles
azərbaycanca: Los-Anceles
تۆرکجه: لوس‌آنجلس
bamanankan: Los Angeles
Bân-lâm-gú: Los Angeles
башҡортса: Лос-Анджелес
беларуская: Лос-Анджэлес
беларуская (тарашкевіца)‎: Лос-Анджэлес
Bikol Central: Los Angeles
Bislama: Los Angeles
български: Лос Анджелис
Boarisch: Los Angeles
bosanski: Los Angeles
català: Los Angeles
Чӑвашла: Лос-Анджелес
Cebuano: Los Angeles
čeština: Los Angeles
Chi-Chewa: Los Angeles
Cymraeg: Los Angeles
davvisámegiella: Los Angeles
Deitsch: Los Angeles
Deutsch: Los Angeles
dolnoserbski: Los Angeles
डोटेली: लस एन्जलस
Ελληνικά: Λος Άντζελες
emiliàn e rumagnòl: Los Angeles
English: Los Angeles
español: Los Ángeles
Esperanto: Los-Anĝeleso
estremeñu: Los Ángeles
euskara: Los Angeles
فارسی: لس آنجلس
føroyskt: Los Angeles
français: Los Angeles
furlan: Los Angeles
Gàidhlig: Los Angeles
galego: Os Ánxeles
ГӀалгӀай: Лос-Анджелес
贛語: 洛杉磯
Gĩkũyũ: Los Angeles
ગુજરાતી: લોસ એન્જેલસ
客家語/Hak-kâ-ngî: Los Angeles
հայերեն: Լոս Անջելես
Արեւմտահայերէն: Լոս Անճելըս
hornjoserbsce: Los Angeles
Ilokano: Los Angeles
Bahasa Indonesia: Los Angeles
interlingua: Los Angeles
Interlingue: Los Angeles
íslenska: Los Angeles
italiano: Los Angeles
עברית: לוס אנג'לס
къарачай-малкъар: Лос-Анджелес
ქართული: ლოს-ანჯელესი
қазақша: Лос Анжелес
kernowek: Los Angeles
Kirundi: Los Angeles
Kiswahili: Los Angeles
Kreyòl ayisyen: Los Angeles, Kalifòni
kurdî: Los Angeles
Кыргызча: Лос-Анжелес
кырык мары: Лос-Анджелес
Latina: Angelopolis
latviešu: Losandželosa
Lëtzebuergesch: Los Angeles
lietuvių: Los Andželas
Ligure: Los Angeles
Limburgs: Los Angeles
lingála: Los Angeles
lumbaart: Los Angeles
magyar: Los Angeles
मैथिली: लस एन्जलस
Malagasy: Los Angeles
მარგალური: ლოს-ანჯელესი
مازِرونی: لس آنجلس
Bahasa Melayu: Los Angeles
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Los Angeles
Mirandés: Los Angeles
монгол: Лос-Анжелес
Dorerin Naoero: Los Angeles
Na Vosa Vakaviti: Los Angeles
Nederlands: Los Angeles
नेपाली: लस एन्जलस
नेपाल भाषा: लस एञ्जिलस
Napulitano: Los Angeles
нохчийн: Лос-Анджелес
Nordfriisk: Los Angeles
norsk nynorsk: Los Angeles
Novial: Los Angeles
occitan: Los Angeles
олык марий: Лос-Анджелес
oʻzbekcha/ўзбекча: Los Anjeles
ਪੰਜਾਬੀ: ਲਾਸ ਐਂਜਲਸ
Pälzisch: Los Angeles
پنجابی: لاس اینجلس
Papiamentu: Los Angeles
Patois: Las Anjiliiz
Picard: Los Angeles
Piemontèis: Los Angeles
Plattdüütsch: Los Angeles
polski: Los Angeles
português: Los Angeles
Qaraqalpaqsha: Los Andjeles
reo tahiti: Los Angeles
română: Los Angeles
romani čhib: Los Angeles
rumantsch: Los Angeles
Runa Simi: Los Angeles
русиньскый: Лос Анджелес
русский: Лос-Анджелес
саха тыла: Лос Андьелес
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱞᱚᱥ ᱮᱧᱡᱮᱞᱥ
संस्कृतम्: लास एंजलस
Sängö: Los Angeles
Seeltersk: Los Angeles
sicilianu: Los Angeles
Simple English: Los Angeles
slovenčina: Los Angeles
slovenščina: Los Angeles
ślůnski: Los Angeles
Soomaaliga: Los Angeles
Sranantongo: Los Angeles
српски / srpski: Лос Анђелес
srpskohrvatski / српскохрватски: Los Angeles
svenska: Los Angeles
Taqbaylit: Los Angeles
tarandíne: Los Angeles
татарча/tatarça: Лос-Әнҗелес
тоҷикӣ: Лос Анҷелес
Tsetsêhestâhese: Los Angeles
Türkçe: Los Angeles
Türkmençe: Los-Anjeles
українська: Лос-Анджелес
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Los Anjélés
vèneto: Los Angeles
vepsän kel’: Los Andželes
Tiếng Việt: Los Angeles
Volapük: Los Angeles
文言: 洛杉磯
West-Vlams: Los Angeles
Winaray: Los Angeles
吴语: 洛杉矶
Yorùbá: Los Angeles
粵語: 洛杉磯
Zazaki: Los Angeles
žemaitėška: Los Andžels
中文: 洛杉矶