Логичка грешка
English: Fallacy

Логичка грешка или логичка заблуда (уште и „софизам“; логичка замка) — грешка во расудувањето во логиката и реториката која води до неправилно аргументирање, а оттука и до погрешно сфаќање или претпоставка.[1][2] Логичките грешки често звучат реторички убедливо,[2] бидејќи се потпираат на емотивните импулси кај слушателот или противникот (на пример, повикување на чувствата), или на евристиките создадени од општествените заемодејства меѓу луѓето (на пример, аргумент од авторитет).

Кога даден аргумент е „логички неважечки“, тоа не означува само по себе дека заклучокот му е грешен; тоа само значи дека до заклучокот не би можело да се дојде по пат на тој аргумент. Логичките грешки најчесто се користат случајно, непромислено, но тие исто така можат да се користат со промисла, со цел победа во спор, без притоа на вистината да и се дава значење.[3]

Логичките заблуди обично се класифицираат како неформални (претпоставката не го поткрепува претставениот заклучок, односно содржината е неправилна, но аргументот е правилно составен), или формални (кај нив самиот логички состав е неправилен).

  • Наводи
Other Languages
العربية: مغالطة
Bân-lâm-gú: Lô-chek gō͘-biū
català: Fal·làcies
Deutsch: Fehlschluss
Ελληνικά: Λογικό σφάλμα
English: Fallacy
español: Falacia
Esperanto: Paralogismo
euskara: Falazia
فارسی: مغالطه
galego: Falacia
한국어: 논리적 오류
Bahasa Indonesia: Kesesatan
íslenska: Rökvilla
italiano: Fallacia
עברית: כשל לוגי
ಕನ್ನಡ: ಕುತರ್ಕ
മലയാളം: ഹേത്വാഭാസം
Nederlands: Drogreden
日本語: 誤謬
norsk: Tankefeil
português: Falácia
română: Eroare logică
Scots: Fallacy
shqip: Falsiteti
Simple English: Fallacy
slovenčina: Logický klam
српски / srpski: Логичка грешка
srpskohrvatski / српскохрватски: Logička greška
Tagalog: Palasiya
Türkçe: Safsata
українська: Логічна хиба
Tiếng Việt: Ngụy biện
粵語: 謬論
中文: 謬誤