Лоара
English: Loire

Лоара
реката Лоара
ЗемјаФранција
Притоки
 - левиАлије, Шер, Ендр, Вијен, Севр Нантез
 - десниМен
ИзворЦентрален Масив
 - местоСент-Елали, Ардеш
 - височина1.408 м
 - координати44°49′48″N 4°13′20″E / 44°49′48″N 4°13′20″E / 44.83000; 4.22222
УтокаАтлантски Океан
 - местоположбаСент Назер, Атлантска Лоара
 - височинам
 - координати47°16′09″N 2°11′09″W / 47°16′09″N 2°11′09″W / 47.26917; -2.18583
Должина1.012 км
Слив117.000 км²
Истекво Монжан сур Лоара
 - просечен835,3 м3 [1]
 - максимален4.150 м3
 - минимален60 м3
Мапа на Франција, на која се гледа течението на реката Лоара
Мапа на Франција, на која се гледа течението на реката Лоара

Лоара (француски: Loire) — најдолга река во Франција. Извира меѓу вулканските врвови на Севените, на југоисточниот раб на Централниот Масив. Нејзиниот извор е оддалечен само 160 км од Средоземното Море и утоката на Рона. Почнувајќи го својот тек а север, по должината на повеќе разделени вдлабнатини во рамките на масивот, Лоара потоа кривули низ централна Франција по должината на плитка долина со стрмни падини. Реката свртува кон запад во близина на градот Орлеан, минувајќи покрај градовите Тур и Анже. Под градот Нант, Лоара се проширува во естуар и кај Сен Назер се влева во Бискајскиот Залив. Текот на оваа река е многу неправилен, а делови од средниот тек, со препреки од повеќе песочни ади, во текот на летото пресушуваат. Наесен и напролет обилните врнежи дожд предизвикуваат поплави, што особено важи за долниот тек на реката.

Other Languages
Afrikaans: Loire (rivier)
Alemannisch: Loire
አማርኛ: ሏር ወንዝ
Ænglisc: Ligore
العربية: لوار
aragonés: Río Loira
asturianu: Ríu Loira
azərbaycanca: Luara çayı
تۆرکجه: لوآر (رود)
Bân-lâm-gú: Loire Khe
башҡортса: Луара
беларуская: Луара
беларуская (тарашкевіца)‎: Люара
भोजपुरी: लोयर नदी
български: Лоара
bosanski: Loara
brezhoneg: Liger
català: Riu Loira
čeština: Loira
Cymraeg: Afon Loire
Deutsch: Loire
eesti: Loire
Ελληνικά: Λίγηρας
English: Loire
español: Río Loira
Esperanto: Luaro
euskara: Loira (ibaia)
فارسی: لوآر (رود)
français: Loire
한국어: 루아르강
հայերեն: Լուար (գետ)
हिन्दी: लवार नदी
hornjoserbsce: Loire
hrvatski: Loire
Bahasa Indonesia: Sungai Loire
íslenska: Leira (fljót)
italiano: Loira
עברית: לואר (נהר)
ქართული: ლუარა
қазақша: Луара
Kiswahili: Mto Loire
Latina: Liger
latviešu: Luāra (upe)
Lëtzebuergesch: Loire (Floss)
lietuvių: Luara
magyar: Loire
മലയാളം: ലോയർ
मराठी: लाऊआर नदी
მარგალური: ლუარა (წყარმალუ)
Nederlands: Loire (rivier)
日本語: ロワール川
norsk: Loire
norsk nynorsk: Loire
occitan: Léger (riu)
oʻzbekcha/ўзбекча: Luara
ਪੰਜਾਬੀ: ਲੁਆਰ ਦਰਿਆ
پنجابی: لوائر
Piemontèis: Lòira (fium)
polski: Loara
português: Rio Loire
română: Loara
русский: Луара
Scots: Loire
sicilianu: Loira
Simple English: Loire River
slovenčina: Loira (rieka)
slovenščina: Loara
српски / srpski: Лоара
srpskohrvatski / српскохрватски: Loire
suomi: Loire
svenska: Loire
тоҷикӣ: Луара
Türkçe: Loire Nehri
українська: Луара
اردو: لوار
Tiếng Việt: Sông Loire
West-Vlams: Loire (riviere)
吴语: 卢瓦尔河
粵語: 盧華爾河
Zazaki: Royê Loire
中文: 卢瓦尔河