Лице со лузна

„Лице со Лузна“
Scarface-mkd.jpg
РежисерБрајан Де Палма
ПродуцентМартин Бригмен
СценаристОливер Стоун
НастапуваатАл Пачино
Стивен Бауер
Мишел Фајфер
Мери Елизабет Мастрантонио
Роберт Лоџа
Ф. Мари Абрахам
Херис Јулин
МузикаЏорџо Мородер
КинематографијаЏон А. Алонзо
МонтажаЏералд Б. Гринберг
Давид Реј
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиерадекември 1 1983 (1983-12-01) (Њујорк)
декември 9 1983 (1983-12-09) (САД)
Времетраење170 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$25,000,000[1]
Бруто заработка$65,884,703[2]

Лице со лузна (анг. Scarface) e американски филм од 1983. режиран од Брајан де Палма, додека приказната ја напишал Оливер Стоун. Филмот го следи искачувањето и падот на гангстерот Тони Монтана, кој како сиромашен кубански имигрант доаѓа во Флорида и започнува да гради криминална кариера, полека преземајќи ја локалната трговија со дрога. Како инспирација послужил истоимениот филм од 1932. Bазиран на животот на Ал Капоне, злогласниот американски гангстер кој имал прекар „Лице со лузна“.Филмот стекна голема популарност и стана елемент од поп културата. Неговите делови често се пародираат и спомнуваат во други филмови, серии и песни. Особено е популарен помеѓу припадниците на ганстер рап субкултурата. Серијата видеоигри Grand Theft Auto исто така е инспирирана од филмот и содржи бројни референци од ликот на Тони. Во 2006 год. излезе видеоиграта Scarface: The World is Yours.

Other Languages
български: Белязаният
čeština: Zjizvená tvář
dansk: Scarface
Ελληνικά: Ο Σημαδεμένος
Bahasa Indonesia: Scarface (film 1983)
lietuvių: Žmogus su randu
Bahasa Melayu: Filem Scarface (1983)
Nederlands: Scarface (1983)
norsk nynorsk: Scarface (1983)
português: Scarface (1983)
română: Scarface
shqip: Scarface
Simple English: Scarface (1983 movie)
српски / srpski: Лице са ожиљком
srpskohrvatski / српскохрватски: Scarface
粵語: 疤面煞星
中文: 疤面煞星