Лице со лузна

„Лице со Лузна“
Scarface-mkd.jpg
Режисер Брајан Де Палма
Продуцент Мартин Бригмен
Сценарист Оливер Стоун
Настапуваат Ал Пачино
Стивен Бауер
Мишел Фајфер
Мери Елизабет Мастрантонио
Роберт Лоџа
Ф. Мари Абрахам
Херис Јулин
Музика Џорџо Мородер
Кинематографија Џон А. Алонсо
Дистрибутер Universal Pictures
Премиера 9 декември, 1983
Времетраење 170 мин.
Држава   САД
Јазик англиски
Буџет $25,000,000 [1]
Бруто заработка $65,884,703 [2]

Лице со лузна ( анг. Scarface) e американски филм од 1983. режиран од Брајан де Палма, додека приказната ја напишал Оливер Стоун. Филмот го следи искачувањето и падот на гангстерот Тони Монтана, кој како сиромашен кубански имигрант доаѓа во Флорида и започнува да гради криминална кариера, полека преземајќи ја локалната трговија со дрога. Како инспирација послужил истоимениот филм од 1932. базиран на животот на Ал Капоне, злогласниот американски гангстер кој имал прекар „Лице со лузна“. Филмот стекна голема популарност и стана елемент од поп културата. Неговите делови често се пародираат и спомнуваат во другите филмови, серии и песни. Особено е популарен помеѓу припадниците на генгста рап субкултурата. Серијата видеоигри Grand Theft Auto исто така е инспирирана од филмот и содржи бројни референци од ликот на Тони. Во 2006 год. излезе видеоиграта Scarface: The World is Yours.

Улоги

Актер Улога
Ал Пачино Тони Монтана
Стивен Бауер Мени Реј
Мишел Фајфер Елвира
Мери Елизабет Мастрантонио Џина
Роберт Лоџа Френк Лопез
Миријам Колон Мама Монтана
Ф. Мари Абрахам Омар Суарез
Пол Шенар Алехандро Соса
Херис Јулин Мел Бернштајн
Ангел Салазар Чи Чи
Арналдо Сантана Ерни
Пепе Серна Ејнџл
Мајкл Пи Моран Ник „Свињата“
Ал Израел Хектор „Краставата жаба“
Марк Марголис Алберто
Other Languages
български: Белязаният
català: Scarface
čeština: Zjizvená tvář
dansk: Scarface
Ελληνικά: Ο Σημαδεμένος
Bahasa Indonesia: Scarface (film 1983)
lietuvių: Žmogus su randu
Bahasa Melayu: Filem Scarface (1983)
Nederlands: Scarface (1983)
norsk nynorsk: Scarface (1983)
português: Scarface (1983)
română: Scarface
shqip: Scarface
Simple English: Scarface (1983 movie)
српски / srpski: Лице са ожиљком
srpskohrvatski / српскохрватски: Scarface
粵語: 疤面煞星
中文: 疤面煞星