Летни олимписки игри 2000

XVIII Зимски олимписки игри
Град домаќин
Бр. на држави199
Бр. на спортисти10.651
(6,582 мажи, 4.069 жени)
Натпревари300 од 28 спортови
Отворени
Затворени
Официјално отворени од:Вилијам Дин
Спортска заклетваРејчел Хокс
Олимписка заклетваПитер Кер
Олимписки оганКети Фримен
Стадион

Летните олимписки игри 2000 или Милениумските игри, а официјално познати како Игри на 27. Олимпијада се одржаа во Сиднеј.

Избор на град-домаќин

Сиднеј беше избран за домаќин на Олимписките игри во 2000 на 23 ноември 1993 со победата над конкурентските градови Манчестер, Истанбул, Пекинг и Берлин на 101. сесија на МОК во Монте Карло. Во следната табела се дадени резултати од гласањето:

Резултати од изборот на град-домаќин на Летните олимписки игри 2000
Град Држава Прв ккруг Втор круг Трет круг Четврт круг
Сиднеј Австралија Австралија 30 30 37 45
Пекинг Народна Република Кина НР Кина 32 37 40 43
Манчестер Обединето Кралство Обединето Кралство 11 13 11 -
Берлин  Германија 9 9 - -
Истанбул  Турција 7 - - -
Other Languages
Аҧсшәа: Сиднеи 2000
беларуская (тарашкевіца)‎: Летнія Алімпійскія гульні 2000 году
Bahasa Indonesia: Olimpiade Musim Panas 2000
Кыргызча: Сидней 2000
Nāhuatl: Sydney 2000
norsk nynorsk: Sommar-OL 2000
Simple English: 2000 Summer Olympics
srpskohrvatski / српскохрватски: Olimpijada 2000