Летни олимписки игри 1988

XV Зимски олимписки игри
Games of the XXIV Olympiad

Град домаќинКалгари, Алберта, Канада
Бр. на држави160
Бр. на спортисти8,391 (6,197 мажи, 2,194 жени)
Натпревари263 од 27 спортови
Отворени13 февруари
Затворени28 февруари
Официјално отворени од:Рох Тае- во
Спортска заклетваХур Же и Шон Ми- На
Олимписка заклетваЛи Хак- Ре
Олимписки оганСон Ки- чунг, Чунг Суман,
Ким Вонтак и Сон Ми- Чунг
СтадионСтадион МекМахом

Летните олиумписки игри - 1988 или официјално игри на 24. Олимпијада се одржале во Сеул. Градот бил избран за домаќин на 30 септември 1981 со победа над конкурентскиот град Нагоја.

Северна Кореја која била се уште во војна со Јужна Кореја ги бојкотирала игрите. Куба, Етиопија и Никарагва и се придружиле во бојкотот.

На игрите настапиле 8391 спортист (6197 мажи и 2194 жени) од 160 земји во 237 натпревари. 27221 волонтер помогнале во подготовките за игрите. 11331 медиум (4978 пишани медиуми и 6353 сопственици на правата за прениос) известувале од игрите.

Изборот на град-домаќин за игрите се одржал на 84. сесија на МОК на 30 септември 1981 одржана во the International Olympic Committee Vote History:

Резултати од гласањето за избор на град- домаќин на Летните олимписки игри - 1988
ГрадRound 1
Јужна Кореја Република Кореја Сеул52
Flag of Japan.svg Јапонија Нагоја27

Ретроспектива

Олимпискиот стадион во Сонг-па, Сеул
 • Владимир Артемов од СССР освоил 4 златни медали во гимнастика, а Даниејела Силваш од Романија 3.
 • Флоренс Грифит Џојнер од САД освоила 3 златни и еден сребрен медал во атлетика.
 • Канаѓанецот Бен Џонсон победил во трката на 100m, но подоцна бил дисквалификуван поради тоа што бил позитивен на допинг тестот. Во 2004, Џонсон изјави дека авторитетот на американските спортисти ги заштитува сљамите нив. Тој исто така изјави дека станоцололот во неговата храна го ставил Андре Џексон.
 • Американскиот боксер Рој Џонс Јуниор загубил во финалниот меч против Кореецот Парк Си- Хун. Судиите го изгласале Хун со резултат од 3-2 за победник што за Американците е спорно.
 • Лоренс Лемие од Канада во едрење во класата Фин бил на втората позиција за време на трката и речиси сигурно би го освоил сребрениот медал, но тој застанал да му помогне на еден повреден натпреварувач, па на крај завршил дури на 21. место.Но, сепак поради неговата храброст и поижртвуваност бил одликуван со Медалот Пјер де Кубертен.
 • Американскиот скокач во вода Грег Луганис освоил 2 златни медали, но си ја удрил главата од даската за скок. Тој исто така бил и ХИВ позитивен, но за тоа не му кажал никому.
 • Криста Ротенбургер од Источна Германија станала првиот и досега единствен спортист со медали и од Летните и од Зимските олимписки игри. На игрите во Сеул, таа освоила сребро во велосипедизам, а на Зимските олимписки игри истата година одржани во Калгари победила во брзо лизгање.
 • Ентони Нести од Суринам го освоил првиот златен медал за својата земја, а исто така станал и првиот црномурест натпреварувач кој освоил злато во пливање. Досега тоа не го повторил ниту еден.
 • Кристин Ото од Источна Германија освоила 6 златни медали во пливање. Мат Бјонди кој бил во поход да го сруши рекордот од 7 златни медали на Марк Шпиц освоил 5, а Џенет Еванс освоила 3.
 • Шведската натпреварувачка во мечување Керстин Палм станала првата жена којашто учествувала на 7 Олимписки игри.
 • Марк Тод од Нов Зеланд го освоил својот втор последователен златен медал на Олимписките игри јавајќи го својот коњ Харизма во тридневниот натпревар во коњички спортови.
 • Спортовите бејзбол и теквондо биле демонстративни. За спортот бејзбол ова било седми пат да биде демонстративен спорт на Олимписките игри.
 • За последен пат на Олимписките игри, кошаркарската репрезентација на САД била составена од играчи кои не играат во НБА лигата. САД очекувано загубиле од Советскиот Сојуз во полуфиналето.
 • За прв пат во Олимписката историја, натпреварите во дерсура добиле жени како победници.
 • Спортот џудо во женска конкуренција бил демонстрационен спорт.
 • Нов спорт којшто бил воведен на игрите бил спортот пинг-понг. Кина и Јужна Кореја освоиле по 2 златни медали.
 • Тенисот се вратил на Олимписките игри како дел од Олимписката програма по пауза од 64 години. Во финалето во женска конкуренција Штефи Граф ја победила Габријела Сабатини.
 • Два бугарски натпреварувачи во кревање тегови морале да ги вратат освоените златни медали поради нивните позитивни допинг тестови. Како последица на овој настан, бугарската делегација ги напуштила игрите.
Other Languages
Аҧсшәа: Сеул 1988
беларуская (тарашкевіца)‎: Летнія Алімпійскія гульні 1988 году
Bahasa Indonesia: Olimpiade Musim Panas 1988
Кыргызча: Сеул 1988
Nāhuatl: Seul 1988
norsk nynorsk: Sommar-OL 1988
Simple English: 1988 Summer Olympics
srpskohrvatski / српскохрватски: Olimpijada 1988