Лесли Нилсен

Лесли Нилсен
Лесли Нилсен во октомври 2008 година
Роден(а)Лесли Вилијам Нилсен
Leslie Nielsen

февруари 11, 1926(1926-02-11)
Реџина, Канада
Починал(а)ноември 28, 2010(2010-11-28) (воз. 84 г.)
Флорида, САД
Занимањеактер
Активен период1948–2010

Лесли Нилсен (англиски: Leslie Nielsen; 11 февруари 192628 ноември 2010)[1] бил американско-канадски актер и комичар. Роден во Реџина, Канада, ѝ се посветил на актерската кариера откако ја завршил Њујоршката театарска школа во 1949 година. Кон средината на 50. години заминал во Холивуд, откако претходно играл во 150 телевизиски серијали во Њујорк и започнал да снима филмови.

Лесли Нилсен својата светска слава ја стекнал благодарејќи на улогите во филмовите Има ли пилот во авионот, Неправедно обвинет, филмскиот серијал Гол пиштол и други.

Other Languages
Afrikaans: Leslie Nielsen
العربية: ليسلي نيلسن
aragonés: Leslie Nielsen
asturianu: Leslie Nielsen
azərbaycanca: Lesli Nilsen
تۆرکجه: لسلی نیلسن
Bân-lâm-gú: Leslie Nielsen
беларуская: Леслі Нільсен
беларуская (тарашкевіца)‎: Лэсьлі Нільсан
български: Лесли Нилсен
bosanski: Leslie Nielsen
čeština: Leslie Nielsen
Ελληνικά: Λέσλι Νίλσεν
español: Leslie Nielsen
Esperanto: Leslie Nielsen
français: Leslie Nielsen
Gàidhlig: Leslie Nielsen
한국어: 레슬리 닐슨
հայերեն: Լեսլի Նիլսեն
hrvatski: Leslie Nielsen
Bahasa Indonesia: Leslie Nielsen
italiano: Leslie Nielsen
latviešu: Leslijs Nīlsens
Lëtzebuergesch: Leslie Nielsen
lietuvių: Leslie Nielsen
მარგალური: ლესლი ნილსენი
Nederlands: Leslie Nielsen
Plattdüütsch: Leslie Nielsen
português: Leslie Nielsen
română: Leslie Nielsen
Simple English: Leslie Nielsen
slovenčina: Leslie Nielsen
slovenščina: Leslie Nielsen
ślůnski: Leslie Nielsen
српски / srpski: Лесли Нилсен
srpskohrvatski / српскохрватски: Leslie Nielsen
Türkçe: Leslie Nielsen
українська: Леслі Нільсен
Volapük: Leslie Nielsen