Лемба (округ)

Лемба
Lembá
округ
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати:  / 
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеНевес
Површина
 • Вкупна229 км2
Население (2001)
 • Вкупно10.696
 • Густина46.707.423.580.786/км2
Часовен појасUTC (UTC+0)

Лемба е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот има околу 9.800 жители и вкупна површина од 229 километри квадратни, што го прави втор по големина во државата. Округот се наоѓа во покраината Сао Томе. Административен центар на округот е Невес.

Демографија

Историска демографија

  • 1940 6,885 (11.4% од вкупното население)
  • 1950 6,196 (10.3% од вкупното население)
  • 1960 6,196 (9.7% од вкупното население)
  • 1970 6,206 (8.4% од вкупното население)
  • 1981 7,905 (8.2% од вкупното население)
  • 1991 9,016 (7.7% од вкупното население)
  • 2001 10,696 (7.8% од вкупното население)
Other Languages
العربية: مقاطعة ليمبا
български: Лемба
català: Lembá
Deutsch: Lembá
한국어: 렘바 현
ქართული: ლემბა
മലയാളം: ലെംബ ജില്ല
Nederlands: Lembá
日本語: レンバ県
occitan: Lembá
português: Lembá
русский: Лемба (округ)
српски / srpski: Лемба
svenska: Lembá
українська: Лемба
中文: 倫巴縣