Лемба (округ)

Лемба
Lembá
округ
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати:
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеНевес
Површина
 • Вкупна229 km2 (88 sq mi)
Население (2001)
 • Вкупно10.696
 • Густина47/km2 (120/sq mi)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Лемба е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот има околу 9.800 жители и вкупна површина од 229 километри квадратни, што го прави втор по големина во државата. Округот се наоѓа во покраината Сао Томе. Административен центар на округот е Невес.

Other Languages
العربية: مقاطعة ليمبا
български: Лемба
català: Lembá
Deutsch: Lembá
한국어: 렘바 현
ქართული: ლემბა
മലയാളം: ലെംബ ജില്ല
Nederlands: Lembá
日本語: レンバ県
norsk: Lembá
occitan: Lembá
português: Lembá
русский: Лемба (округ)
српски / srpski: Лемба
svenska: Lembá
українська: Лемба
中文: 倫巴縣