Лав VI Мудриот

Лав VI Мудриот
Λέων ΣΤ΄ ὁ Σοφός
Император на Источното римско царство

Detail of the Imperial Gate mosaic in Hagia Sophia showing Leo VI the Wise.jpg
Мозаик во Аја Софија покажувајќи Лав VI како придава почести кон Исус.
Византиски император
На престол29 август 886 – 12 мај 912
Крунисување870 (како совладетел на Василиј I)
ПретходникВасилиј I
НаследникАлександар III
СопружникТеофана
Зоја Зауцена
Евдокија Бајана
Зоја Карбонопсина
Деца
Константин VII Порфирогенит
ДинастијаМакедонска династија
ТаткоВасилиј I
МајкаЕвдокија Ингерина
Роден(а)19 септември 866
Константинопол
Починал(а)11 мај 912
Константинопол

Лав VI, наречен уште Мудриот или Филозофот (грчки: Λέων ΣΤ΄ ὁ Σοφός, 19 септември 866 - 12 мај 912), бил византиски император од 886 до 912. Тој бил вториот владетел од Македонската династија (иако неговото родителско потекло е нејасно). Тој бил многу начитан, водејќи по неговиот прекар. За време на неговото владение, преродбата на пишување, почнато од неговиот претходник Василиј I, продолжила, но Царството иста така доживеало неколку воени порази на Балканот против Бугарија и против Арабјаните во Сицилија и Егејот.

Other Languages
aragonés: León VI o Sabio
беларуская: Леў VI Мудры
български: Лъв VI Философ
bosanski: Leon VI Mudri
brezhoneg: Leon VI ar Fur
čeština: Leon VI. Moudrý
Ελληνικά: Λέων ΣΤ΄
فارسی: لئوی ششم
français: Léon VI le Sage
한국어: 레온 6세
hrvatski: Leon VI. Mudri
Bahasa Indonesia: Leo VI si Bijak
日本語: レオーン6世
português: Leão VI, o Sábio
русский: Лев VI
slovenščina: Leon VI. Modri
српски / srpski: Лав VI Мудри
srpskohrvatski / српскохрватски: Lav VI Mudri
suomi: Leo VI
Türkçe: VI. Leon
Tiếng Việt: Leon VI
Zazaki: Leon VI