Крвна плазма

Крвната плазма е течност со светложолта боја, содржи најмногу вода, дури до 90%, а останатите се растворени или суспендирани супстанци. По водата материи со најголем процент во плазмата се протеините, кои се главни градежни делови на човечкиот организам и се неопходни за растење и обновување на ткивата во организмот.

Состав

Крвната плазма содржи најмногу вода, од 79-82%, потоа белковини, масти, шеќери, витамини, минерални соли, јаглерод диоксод, кислород и друго. Во крвната плазма пливаат црвените крвни клетки - еритроцити, белите крвни клетки - леукоцити и крвните плочки - тромбоцити.

Во крвната плазма исто така има составни делови на хранливите материи. Основен јаглехидрат што го има во крвната плазма е глукозата. Таа во крвта доаѓа при процесот на ресорпција на дигестираните јаглехидрати од дигестивниот тракт, или при разградбата на глукогенски резерви во црн дроб. Во плазмата, исто така, има и аминокиселини што се производи на дигестијата на протеините. Има и мал процент масти. Тие можат да се складираат како масти за добивање енергија, или се носат во клетките и служат како извор на енергија.[1]

Other Languages
Afrikaans: Bloedplasma
العربية: بلازما الدم
বাংলা: রক্তরস
беларуская: Плазма крыві
български: Кръвна плазма
bosanski: Krvna plazma
čeština: Krevní plazma
Cymraeg: Plasma gwaed
dansk: Blodplasma
Deutsch: Blutplasma
eesti: Vereplasma
Ελληνικά: Πλάσμα αίματος
English: Blood plasma
español: Plasma (sangre)
Esperanto: Sangoplasmo
euskara: Odol-plasma
فارسی: خوناب
français: Plasma sanguin
Gaeilge: Plasma fola
客家語/Hak-kâ-ngî: Hiet-chiông
한국어: 혈장
հայերեն: Արյան պլազմա
हिन्दी: प्लाविका
hrvatski: Krvna plazma
Ido: Plasmo
Bahasa Indonesia: Plasma darah
interlingua: Plasma del sanguine
íslenska: Blóðvökvi
עברית: פלזמה (דם)
Basa Jawa: Plasma getih
қазақша: Қан плазмасы
Kreyòl ayisyen: Plasma (biyoloji)
latviešu: Asins plazma
lietuvių: Kraujo plazma
magyar: Vérplazma
مصرى: بلازما
Bahasa Melayu: Plasma darah
Nederlands: Bloedplasma
日本語: 血漿
norsk: Blodplasma
norsk nynorsk: Blodplasma
oʻzbekcha/ўзбекча: Plazma (qon)
Plattdüütsch: Bloodplasma
polski: Osocze krwi
português: Plasma (sangue)
русский: Плазма крови
Simple English: Blood plasma
slovenčina: Krvná plazma
slovenščina: Krvna plazma
српски / srpski: Крвна плазма
srpskohrvatski / српскохрватски: Krvna plazma
Basa Sunda: Plasma getih
suomi: Veriplasma
svenska: Blodplasma
Türkçe: Kan plazması
українська: Плазма крові
اردو: خوناب
Tiếng Việt: Huyết tương
粵語: 血漿
中文: 血浆