Косовска битка

Косовска битка
Дел од Српско-турски војни
Battle of Kosovo, Adam Stefanović, 1870.jpg
Косовската битка, Адам Стефановиќ, масло, 1870
ДатумВидовден 1389
15 јуни 1389 (ј.к.)
28 јуни 1389 (г.к.)
МестоГазиместан, Косово Поле
Исходосманлиска победа
Завојувани страни
OttomanCOA.jpg Османски емиратGrb Lazarevic.jpg Србија
Kotromanic.jpg Босна
Команданти и водачи
Мурат I
Бајазит I
Јакуб
Лазар Хребелјановиќ
Вук Бранковиќ
Влатко Вуковиќ
Сила
~40.000 од кои:
5.000 јаничари
2.500 коњаници
6.000 спахии
20.000 азепи и акинџии
8.000 вазална војска[1]
25.000 меѓу кои
5.000 Босанци и Хрвати[1]
Жртви и загуби
непознато,
Милош Обилиќ го убива султанот Мурат I во текот или непосредно пред битката
непознато, но поголемиот дел од војската и благородништвото убиен, вклучително и кнезот Лазар

Косовска битка или Битка на Косово Поле — назив за најголемиот директен судир меѓу војските на српското благородништво и Турците-oсманлии. Според историските извори, но и народните преданија, битката се одиграла на Видовден - 15 јуни според јулијанскиот, односно на 23 јуни 1389 година според григоријанскиот календар во месноста Газиместан на Косово Поле, северно од Приштина. Битката завршува со катастрофален пораз на српската војска. Последиците, како за Србија, така и за непосредното соседство биле лоши: самата косовска област била ставена под непосредна војничка управа на Османлиите и заедно со скопската околина станале база за понатамошни нивни воени дејствија против Босна, Зета и непокорениот дел од Србија. Српското благородништво кое ја преживеало битката било принудено своите територии да ги стави во вазален однос кон Османлиите и да им плаќа данок. По оваа битка Османлиите го зацврстиле своето господство над централниот Балкан кое ќе го имаат сѐ до Балканските војни т.е. до 1912.

Other Languages
العربية: معركة قوصوه
беларуская (тарашкевіца)‎: Бітва на Косавым полі (1389)
български: Косовска битка
bosanski: Kosovska bitka
한국어: 코소보 전투
Bahasa Indonesia: Pertempuran Kosovo
latviešu: Kosovas kauja
lietuvių: Kosovo mūšis
português: Batalha do Kosovo
Simple English: Battle of Kosovo
српски / srpski: Косовска битка
srpskohrvatski / српскохрватски: Bitka na Kosovu
татарча/tatarça: Косово бәрелеше
Tiếng Việt: Trận Kosovo