Космос-111

Космос-111
Датум на лансирање 1 март 1966
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1966
Орбитален наклон 51,8 °
Орбитален период 88,2 минути
Апоапсида 194 км
Периапсида 182 км
Меѓународна ознака 1966-017A

Космос-111 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци

Општи податоци

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 март 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 194 km, а најмалото на 182 km.

Other Languages
български: Космос 111
English: Kosmos 111
español: Cosmos 111
Bahasa Indonesia: Kosmos 111
Nederlands: Kosmos 111
polski: Kosmos 111
português: Kosmos 111
српски / srpski: Космос-111
srpskohrvatski / српскохрватски: Kosmos-111
suomi: Kosmos 111
svenska: Kosmos 111