Коска

Коски на човечкиот скелет.

Коските се бели, цврсти органи кои го образуваат скелетот. Секоја коска во скелетот има определена форма и е специјализирана за вршење на определена функција. За коските преку тетиви се поврзуваат скелетните мускули, со кои се обезбедува определен начин на нивно движење.

Типови на коски

‘Рбетниците поседуваат два типа на коски. Дермалната коска се состои од коскени структури (плочки и лушпи) кои се развиваат во кожата. Коскениот штит на најраните безвилични риби бил дермална коска; такви се и крлушките на ајкулите, раменските сечила и покривот на човечкиот череп. Дермалната коска не се образува најпрво од ‘рскавица па потоа калцифицирање, што не е случај со ендоскелетната коска. Всушност, кај ‘рскавичните риби никогаш не се образува вистинска коска. Прешлените, ребрата, додатоците и вилиците се ендоскелетни коски. Черепот на ‘рбетниците е всушност сложена структура изградена од ендоскелетни и дермални коски.

Сите ‘рбетници имаат ‘рскавица покрај коските или наместо нив. ‘Рскавицата може да е флексибилна (како ‘рскавицата во човечките нос и уши) или цврста (како ‘рскавицата во човечкиот грклан - гласната кутија). ‘Рскавицата исто така ги препокрива соседните површини на коските кај подвижните зглобови; оштетувањето или кршењето на оваа ‘рскавица доведува до појава на болки при движењето. Калцифицираната ‘рскавица од која се изградени забите и прешлените на ајкулата не претставува вистинска коска, туку таа е мртва кога функционира, додека коската главно е живо ткиво.

Other Languages
Afrikaans: Been
Alemannisch: Knochen
አማርኛ: አጥንት
Ænglisc: Bān
العربية: عظم
ܐܪܡܝܐ: ܓܪܡܐ
armãneashti: Osu
asturianu: Güesu
Avañe'ẽ: Kangue
Aymar aru: Ch'aka
azərbaycanca: Sümük
বাংলা: হাড়
Bân-lâm-gú: Kut
беларуская: Косць
беларуская (тарашкевіца)‎: Косьць
български: Кост
Boarisch: Boana
bosanski: Kost
brezhoneg: Askorn
català: Os
Чӑвашла: Шăмă
čeština: Kost
corsu: Ossu
Cymraeg: Asgwrn
Deutsch: Knochen
eesti: Luu
Ελληνικά: Οστό
English: Bone
español: Hueso
Esperanto: Osto
euskara: Hezur
فارسی: استخوان
français: Os
Gaeilge: Cnámh
Gàidhlig: Cnàmh
galego: Óso
한국어:
Հայերեն: Ոսկոր
हिन्दी: अस्थि
hrvatski: Kost
Ido: Osto
Bahasa Indonesia: Tulang
interlingua: Osso
íslenska: Bein
italiano: Osso
עברית: עצם
Basa Jawa: Balung
ಕನ್ನಡ: ಮೂಳೆ
ქართული: ძვალი
қазақша: Сүйек
Kiswahili: Mfupa
Kreyòl ayisyen: Zo
Kurdî: Hestî
Ladino: Gueso
лакку: ТтаркI
latviešu: Kauls
lietuvių: Kaulas
Limburgs: Knaok
lingála: Mokúwa
lumbaart: Òs
magyar: Csont
മലയാളം: അസ്ഥി
मराठी: अस्थि
მარგალური: ყვილი
مازِرونی: استکا
Bahasa Melayu: Tulang
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáuk-gáuk
монгол: Яс
မြန်မာဘာသာ: အရိုး
Nāhuatl: Omitl
Nederlands: Bot (anatomie)
नेपाल भाषा: क्वँय्
日本語:
norsk nynorsk: Knokkel
occitan: Òs
олык марий: Лу
ଓଡ଼ିଆ: ହାଡ଼
oʻzbekcha/ўзбекча: Suyak
ਪੰਜਾਬੀ: ਹੱਡੀ
Pangasinan: Pokel
پنجابی: ہڈی
polski: Kość
português: Osso
română: Os (anatomie)
Runa Simi: Tullu
русский: Кость
संस्कृतम्: अस्थि
Scots: Bane
Setswana: Lerapo
Simple English: Bone
slovenčina: Kosť
slovenščina: Kost
Soomaaliga: Laf
کوردی: ئێسک
српски / srpski: Кост
srpskohrvatski / српскохрватски: Kosti
Basa Sunda: Tulang
suomi: Luu
svenska: Ben (skelett)
தமிழ்: எலும்பு
తెలుగు: ఎముక
тоҷикӣ: Устухон
Türkçe: Kemik doku
українська: Кістка
اردو: ہڈی
Vahcuengh: Ndok
Tiếng Việt: Xương
walon: Oxhea
Winaray: Bukog
Yorùbá: Egungun
粵語:
Zazaki: Este
中文: 骨骼
Kabɩyɛ: Mɔɔyɛ