Кориентес (покраина)

Кориентес
Bandera de la Provincia de Corrientes.svg
Главен градКориентес
Површина88,199 km²
Население930,991 (2001)
Густина10.6/km²
ГувернерАртуро Коломби
Демонимкориентинец (correntino)
ISO 3166-2AR-W
Provincia de Corrientes, Argentina.png

Кориентес (шпански: Corrientes) е една од 24 покраини на Аргентина сместена во северниот дел на регионот Месопотамија. Се граничи со: Парагвај, бразилската покраина Мисионес, Уругвај, Ентре Риос, Санта Фе и Чако.


Административна поделба

Покраината има 25 департмани (departamentos):

Other Languages
Avañe'ẽ: Taragui Tetãmini
Bân-lâm-gú: Corrientes Séng
Bahasa Indonesia: Provinsi Corrientes
Bahasa Melayu: Wilayah Corrientes
Simple English: Corrientes Province
srpskohrvatski / српскохрватски: Corrientes (argentinska provincija)
Tiếng Việt: Corrientes (tỉnh)