Кордопски Калифат

Кордопски Калифат
خلافة قرطبة

756–1031
 


Знаме

Caliphate of Córdoba (green), c. 1000.
Главен градКордоба
ЈазициАрапски, Мозарапски, Средновековен хебрејски
ВероисповедИслам
УредувањеМонархија
Историја
 - Абд-ар-Рахман I756
 - Абд-ар-Рахман III929
 - поделба на повеќе мали кралства (хаифи)1031

Кордопскиот Калифат била држава која се наоѓала на Пиринејскиот Полуостров и Северна Африка во периодот од 929 година до 1031 година. Престолнина на калифатот бил градот Кордоба. Периодот во којшто опстојувал калифатот е познат по значајните успеси кои биле постигнати на полето на трговијата и културата. Во текот на владеењето на овој калифат, Во престолнината била изградена познатата Мескита де Кордоба, најголемата џамија во тоа време во регионот. Абдераман III на 16 јануари 929 година се прогласил за халиф на Кордоба. Сите наредни калифи биле членови на Умаидската династија. Претходно, истата династија владеела со овие простори но како емири од Кордоба. Во 1010 година избила граѓанска војна. Калифатот формално постоел до 1031 година, кога бил уништен од страна на независните мали таифи кои формирале на овие простори мали муслимански кралства.

Other Languages
azərbaycanca: Kordova xilafəti
беларуская: Кордаўскі халіфат
Bahasa Indonesia: Kekhalifahan Kordoba
Bahasa Melayu: Kekhalifahan Cordoba
Nederlands: Kalifaat Córdoba
پنجابی: خلافت قرطبہ
slovenščina: Kordovski kalifat
српски / srpski: Кордопски калифат
srpskohrvatski / српскохрватски: Kordopski Kalifat
Türkmençe: Kordowa halifaty
Tiếng Việt: Caliphate Córdoba