Корално Море

Мапа на Коралното Море

Корално Море — големо море во Тихиот Океан што се протега од североисточна Австралија, околу 1.300 км источно кон островскиот ланец Вануату (порано Нови Хебриди). Основен релјефен облик е Големиот Корален Гребен, најголем корален гребен во светот, кој се протега 2,010 км по должината на брегот на Квинсленд. Меѓутоа, овој гребен зафаќа мала површина од целото Корално Море. Источно од него, а северно од 20 степени географска ширина, се наоѓаат голем број одделни гребени и островчиња, познати под заедничкото име Коралноморски Острови, која се издига на површината од познатото Корално Плато. Североисточно од Коралното Плато се наоѓа голем и длабок корален басен, а понатаму на исток кон Вануату има други длабоки басени. Рабовите на тектонските плочи се наоѓаат на северните и источните рабови на морето, каде Индиската и Австралиската Плоча се подвлекуваат под соседните плочи. Овие рабови се обележани со длабоки вдлабнатини, пред е се со Вануату Ровот. Главна струја во Коралното Море е Јужната екваторијална струја која тече од исток. Додека се приближува кон Квинсленд, таа се дели на два разграноци, еден кој оди низ источниот брег на Австралија како Источноавстралијанска струја, а втората се движи кон север, кон Папуа Нова Гвинеја, а потоа се враќа кон исток преку северниот дел на Коралното Море. Ова море има суптропска клима и е подложно на тајфуни, особено од јануари до април.

  • Коралното Море како тема во уметноста и во популарната култура
  • Поврзано
  • Наводи

Коралното Море како тема во уметноста и во популарната култура

  • „Корално Море“ (The Choral Sea) - песна на новозеландската рок-група „ Сплит енз“ (Split enz) од 1980 година.[1]
Other Languages
Afrikaans: Koraalsee
Alemannisch: Korallenmeer
العربية: بحر المرجان
asturianu: Mar del Coral
azərbaycanca: Mərcan dənizi
تۆرکجه: مرجان دنیزی
Bân-lâm-gú: San-ô͘ Hái
башҡортса: Мәрйен диңгеҙе
беларуская: Каралавае мора
беларуская (тарашкевіца)‎: Каралавае мора
български: Коралово море
bosanski: Koralno more
brezhoneg: Mor Kouralek
čeština: Korálové moře
Cymraeg: Môr Cwrel
dansk: Koralhavet
Deutsch: Korallenmeer
English: Coral Sea
español: Mar del Coral
Esperanto: Korala Maro
euskara: Koral itsasoa
français: Mer de Corail
Frysk: Koraalsee
galego: Mar do Coral
한국어: 산호해
հայերեն: Կորալյան ծով
हिन्दी: कोरल सागर
hrvatski: Koraljno more
Ilokano: Baybay Coral
Bahasa Indonesia: Laut Karang
íslenska: Kóralhaf
italiano: Mar dei Coralli
ქართული: მარჯნის ზღვა
Кыргызча: Коралл деңизи
latviešu: Koraļļu jūra
lietuvių: Koralų jūra
მარგალური: მარჯანიშ ზუღა
မြန်မာဘာသာ: သန္တာပင်လယ်
Nederlands: Koraalzee
日本語: 珊瑚海
norsk nynorsk: Korallhavet
олык марий: Коралл теҥыз
oʻzbekcha/ўзбекча: Marjon dengizi
ਪੰਜਾਬੀ: ਕੋਰਲ ਸਾਗਰ
پنجابی: کورال سمندر
português: Mar de Coral
română: Marea Coralilor
саха тыла: Коралл байҕала
Scots: Coral Sea
Simple English: Coral Sea
slovenčina: Koralové more
српски / srpski: Корално море
srpskohrvatski / српскохрватски: Koraljno more
svenska: Korallhavet
Türkçe: Mercan Denizi
Türkmençe: Merjen deňzi
українська: Коралове море
Tiếng Việt: Biển San Hô
Winaray: Dagat Coral
ייִדיש: קאראל-ים
粵語: 珊瑚海
中文: 珊瑚海