Комплет тапани
English: Drum kit

Комплет тапани е збирка на тапани и други ударни инструменти поставени така да може да чука еден музичар.

Ударните инструменти можеме да ги поделиме во три главни категории: идиофони, кои што произведуваат свој сопствен звук, мембранофони, на кои звукот им зависи од мембраната која се протега над резонаторот, и хордофони, вклучувајќи жици за звук. Традиционалните тапани претставуваат збирка од идиофони и мембранофони. Во последно време на традиционалните тапани се вклучуваат и електронските инструменти.

Поспецифичен, модерен комплет, како што се користи во популарната музика, кажано на многу музички школи и за кои квалификации се достапни на колеџот Тринити во Лондон (англиски: Trinity College London) се состои од:

  • Тапан примка, монтиран на специјален столб, поставен помеѓу колената на тапанарот и се свири со специјални стапчиња.
  • Бас тапан, на кој се свири со педала, поставена од десната страна и управувана со десното стопало.
  • Хај-хет сталка и чинели, управувани со левото стопало и свирени со стапчиња, најчесто, но не секогаш со стапчето во десна рака.
  • Еден или повеќе том-том тапани, на кои се свири со стапчиња.
  • Една или повеќе странични чинели, на кои се свири со стапчиња, со двете раце.

На тапаните обично се свири на специјален стол или на специјално направен престол.

Повеќето тапанари го прошируваат својот комплет додавајќи повеќе тапани, повеќе чинели и многу други инструменти. Во некои музички стилови екстензијата особено е многу нормална, на пример дупли бас тапан во хеви металот. Од друга страна, но многу поретко, некои изведувачи отстапуваат од основното поставување, се зависи од стилот на музиката што музичарите ја свират и исто така и од индивидуалните изведби.

Луис Мохоло свири на комплет од четири делови

Содржина

Other Languages
Alemannisch: Schlagzeug
አማርኛ: ከበሮ (ድረም)
العربية: طقم طبول
azərbaycanca: Zərb qurğusu
বাংলা: ড্রাম কিট
беларуская: Ударная ўстаноўка
беларуская (тарашкевіца)‎: Ударная ўстаноўка
Boarisch: Schlogzeig
bosanski: Bubnjevi
brezhoneg: Bateri
čeština: Bicí souprava
dansk: Trommesæt
Deutsch: Schlagzeug
Ελληνικά: Τύμπανα
English: Drum kit
Esperanto: Drumo
فارسی: درام (ساز)
føroyskt: Trummusett
한국어: 드럼 세트
Bahasa Indonesia: Drumset
íslenska: Trommusett
latviešu: Bungu komplekts
Lëtzebuergesch: Batterie (Musek)
Lingua Franca Nova: Bateria (percute)
മലയാളം: ഡ്രംസ്
Na Vosa Vakaviti: Lali iyaya
Nederlands: Drumstel
Nedersaksies: Drums
norsk: Trommesett
norsk nynorsk: Trommesett
polski: Perkusja
sardu: Bateria
Scots: Drum kit
Simple English: Drum kit
slovenščina: Tolkalska baterija
ślůnski: Szlagcojg
српски / srpski: Бубњеви
srpskohrvatski / српскохрватски: Bubnjevi
suomi: Rumpusetti
svenska: Trumset
தமிழ்: விபுணவி
Türkçe: Bateri
українська: Ударна установка
Tiếng Việt: Dàn trống
中文: 爵士鼓