Колумбија (Јужна Каролина)

Колумвија
Columbia
Колумбија
Колумбија
Местоположба
Местоположба на Колумвија
Општи податоци
Име
- изворно
Колумвија
  Columbia
ПрекариГлавниот град на Јужното Здравство
The Capital of Southern Hospitality
Колатаун
  Colatown
803-ката
  The 803
Мото
- изворно
Правдата, Кралица на Доблеста
  Justitia Virtutum Regina
Поштенски број29201, 29203, 29204, 29205, 29206, 29209, 29210, 29212, 29223, 29229, 29225
Повикувачки број803
Управа
ЗемјаСАД
Сојузна државаЈужна Каролина
ОкрузиРичленд, Лексингтон
ГрадоначалникСтив Бенџамин (Демократска партија на САД)
Географија
Површина
- копно
- вода
346.5 км²
340.1 km²
6.4 km²
Надморска височина89 м
Население
Население129,272 (2010)
Густина358.5 ж/км²

Колумбија (англиски: Columbia) е главен град на американската сојузна држава Јужна Каролина. Според пописот извршен во 2010 во градот живееле 129,272 жители.

  • Надворешни врски

Надворешни врски

Other Languages
Afrikaans: Columbia
asturianu: Columbia
català: Columbia
Diné bizaad: Tásiilii Hatsoh
eesti: Columbia
føroyskt: Columbia
Bahasa Indonesia: Columbia, Carolina Selatan
Kreyòl ayisyen: Columbia, Kawolin disid
संस्कृतम्: कोलम्बिया
Simple English: Columbia, South Carolina
српски / srpski: Коламбија (град)
srpskohrvatski / српскохрватски: Columbia, South Carolina
Tiếng Việt: Columbia, Nam Carolina