Кокошка

Кокошка
Female pair.jpg
Петел (лево) и кокошка (десно)
припитомен
Научна класификација
Царство:Животни
Колено:Хордови
Класа:Птици
Ред:Кокошковидни
Семејство:Фазани
Род:Кокошки
Вид:банкивска кокошка
Подвид:Домашна кокошка
Триномен назив
Gallus gallus domesticus
(Linnaeus, 1758)

Кокошка или домашна кокошка (науч. Gallus gallus domesticus) е подвид на птици која често се одгледува како живина. Се смета потекнува од југоисточна Азија, и дека еволуирала од дивите видови како банкивската кокошка (Gallus gallus). Оваа птица е најраспространета на земјата. Ова е одомаќинета птица, подвид на дивата банкивска кокошка од Виетнам, припитомена пред 10.000 години. До оваа откритие, конвенцијалната мудрост велеше дека кокошката е припитомена во Индија. Од Индија припитомената кокошка дојде до Персија. Од Персијанизираното кралство Лидија во западна Мала Азија, „домашната птица“ била пренесена во Грција, се претпоставува, околу 5 век пред нашата ера. „Птицата“ била позната во Египет од 18та династија како „птицата која несе секој ден“, според аналите на Тутмос III. Птицата не се спомнува во Стариот Завет. Некои генетски истражувања покажуваат дека кокошката потекнува од црвената и сивата дива кокошка. Иако хибридите од два диви типа имат тенденција кон стерилност, покажува дека генот за жолта кожа присутен кај домашната кокошка не е присутен кај најблиската роднина, Црвената Дива кокошка. Се мисли дека жолтата кожа кај домашната кокошка доаѓа од сивата дива кокошка. Кокошката е најраспространето домашно животно. Со популација повеќе од 24 милинарди до 2003 година, во светот има повеќе кокошки од било која птица. Луѓето ги одгледуваат кокошките најмногу како храна, консумирајќи го месото и јајцата.

Денес постајат поголем број раси на кокошки и во принцип се делат на раси за месо и раси за јајца. Расите за месо вообичаено се тешки и даваат помалку јајца, додека расите за јајца се полесни и можат да дадат и до 270 јајца годишно. Најважни комерцијални раси се Лонгајланд, Орпингтон, Легхорн, Маран и други. Нај одгледувана кокошка кај нас во фармите е Бројлерот. Полна зрелост кокошката достигнува со околу три месеци, а инкубациониот период трае 21 ден.

Кокошката како храна

Месото од кокошка, наречено „кокошка“, е тип на живинско месо. Заради нејзината релативно ниска цена, кокошкиното месо е едно од најконзумирано месо во целиот свет. Скоро секој дел од птицата може да се користи за исхрана и месото може да биде зготвено на различни начини. Популарните кокошкини чинии вклучуваат печена кокошка, кокошкин стек, кокошкина супа, кокошкини крилца, тандоори кокошка, путер кокошка и кокшка со ориз. Кокошката е исто така и основна суровина во рестораните како брза храна. Комерцијално произведена е користена како почетна точка за опишување друга храна; за многу се вели дека „имат вкус на кокошка“ ако не се разликуват од другите.

Кокошките во земјоделството (во САД)

Пред 1960 година (во Америка) примарната цел за одгледувањето на кокошките биле јајцата, месото се сметало за нуспродукт. Месото било помалку барано заради високите цени. Јајцата можат да се транспортираат без фрижидер на ладно или оптимално време, со исклучоци на летните горештини, тоа било важно во тоа време кога немало комерцијална употреба на фрижидери; поради кратката трајност на јајцата доколку не бидат чувани на ладно.

Фармите за живина најчесто биле мали поради начинот на исхрана на птиците, тие се хранеле претежно со фуражни култури, растителни остатоци од фармата, семе; претежно растителна храна. Ваквиот вид на храна се во ограничени залихи, поготово во зимата и заради тоа фармерите ја регулираат големината (бројноста) на јатото. Околу 1896 година во Америка стана допустливо одгледувањето на кокошки заради месото, се јавија поради истражувања подобрување во исхраната на живината и менаџмент на таквите фарми и овој бизнис стана попрофитабилен. Приоритет до 1910 година, кокошките биле конзумирани само на специјални денови или како неделен ручек. Кокошките се транспортирале живи или заклани, скубени и пакувани во мраз. Претходно, кокошките се биле очистувани од сосед кој е повешт во оваа кујнска вештина. Два вида на кокошки се нудени и тоа „пролетни кокошки“, млади петли, нуспродукт на индустријата за јајца, кои ги продавале уште млади и кревки со тежина околу 3 фунти жива мера; и „кокошките за чорба“, исто нуспродукт од индустриите за јајца, кои биле стари кокошки кои неможат да лежат јајца. Ова не се практикува повеќе; модерните месни кокошки се други раси. Труповита на расите за јајца повеќе не се наоѓаат во продавниците.

Најважниот правец во 20тиот век во производството на живина бил пронаоѓањето на витаминот-Д (именуван во 1922 година), што го направи возможно чувањето на кокошки во затворен простор. Пред тоа кокошките не се одгледуваа во текот на зимата (заради недостаток на сончева светлина) и производство на јајца, инкубација и производство на месо вон сезона биле многу тешки за, тоа го правело живинарството сезонско и скапо производство. Целогодишното производство ги намалува цените, поготово за скараџиите. Во исто време, производство на јајца беше покачено заради вкрстување. По неколку неуспешни обиди успех покажа професор Дриден од Орегонската Експериментална Станица.

Подобрувањата во производство и квалитет се пратени со побарување на низок труд. Во триесетите низ раните педесети, 1.500 кокошки се сметани да имаат цело работно време во фамилијарните фарми. Во доцните педесети, цените на јајцата паднале многу драматично во тоа време фармерите го отристрочиле бројот на кокошки, ставајќи три кокошки во кафес за една кокошка. Кратко потоа цените, паднале уште пониско и поради тоа голем број на јајчарски фарми пропаднале. Со тоа почнала транзицијата од фамилијарни фарми во големи, вертикално интегрирани оператори.

Со тоа падна и профитот, дозволувајќи јајцата и кокошките да го изгубат статусот на луксузна храна. Во просек кокошките лежат едно јајце на ден за бројот на денови на легло, потоа не лежат еден или повеќе денови , потоа лежат друго легло. Обично, кокошка веројатно лежи едно легло, останува таму и ги инкубира јајцата. Селективно вкрстување низ вековите произведело кокошки кои лежат повеќе јајца одколку што можат да испилат. Дел од овој напредок е постар но поголем дел се случил во 1900та година. Во 1900 година, просечно производство на јајца било 83 јајца на година од кокошка. Во 2000 статистиките покажале над 300 јајца на година од кокошка.

Традиционално, производството на кокошки беше дистрибуирано низ целиот земјоделски сектор. Во 20тиот век постепено се премести поблиску до поголемите градови за да ги намали цените за транспортот. Ова имало сватлив контраефект, претворајќи го живинарското ѓубре кое може да се користи профитабилно на локалните фарми во несакан нуспродукт. Овој тренд може да има обратна насока со тоа што ќе има високи цени за исфрлање на ѓубрето и високи цени за ѓубривото, правејќи ги фармерските региони атрактивни уште еднаш.

Other Languages
Адыгэбзэ: Унэ джэдхэр
Afrikaans: Hoender
Alemannisch: Haushuhn
አማርኛ: ዶሮ
Ænglisc: Henn
العربية: دجاج
armãneashti: Gâľinâ
অসমীয়া: কুকুৰা
Atikamekw: Noce pakahakwan
Avañe'ẽ: Ryguasu
авар: ГӀанкӀу
Aymar aru: Chiwchi
azərbaycanca: Toyuq
বাংলা: মুরগি
Bahasa Banjar: Hayam
Bân-lâm-gú: Ke
башҡортса: Тауыҡ
беларуская: Курыца
беларуская (тарашкевіца)‎: Курыца
भोजपुरी: देसी मुर्गा
Bikol Central: Manok
български: Домашна кокошка
བོད་ཡིག: བྱ་ཏེ་
bosanski: Kokoška
brezhoneg: Yar (evn)
буряад: Тахяа
català: Gall
čeština: Kur domácí
chiShona: Huku
chiTumbuka: Nkhuku
Cymraeg: Iâr (ddof)
dansk: Høns
Deitsch: Hinkel
Deutsch: Haushuhn
Diné bizaad: Naaʼahóóhai
eesti: Kana
Ελληνικά: Όρνιθα
emiliàn e rumagnòl: Gal
English: Chicken
эрзянь: Сараз
Esperanto: Koko
estremeñu: Gallus gallus
euskara: Oilo
eʋegbe: Koklo
فارسی: مرغ
Fiji Hindi: Murgi
furlan: Gjaline
Gaeilge: Sicín
Gàidhlig: Cearc
galego: Galiña
贛語:
客家語/Hak-kâ-ngî: Kiê-é
한국어:
Hausa: Kaza
Հայերեն: Հավ
हिन्दी: मुर्गी
hrvatski: Domaća kokoš
Ido: Hano
Ilokano: Manok
Bahasa Indonesia: Ayam peliharaan
interlingua: Gallina
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᐊ'ᐊ'ᐋᒃ
isiXhosa: Inkuku
íslenska: Nytjahænsni
Basa Jawa: Pitik
ಕನ್ನಡ: ಕೋಳಿ
Kapampangan: Manuk
ქართული: ქათამი
कॉशुर / کٲشُر: کۄکَر
kaszëbsczi: Kùra
қазақша: Тауық
Kinyarwanda: Inkoko
Kiswahili: Kuku
Kongo: Nsusu
kurdî: Mirîşk
Кыргызча: Тоок
кырык мары: Цӹвӹ
Ladino: Gayo
лакку: АьнакӀи
лезги: Верч
ລາວ: ໄກ່
Latina: Gallus
latviešu: Mājas vista
Lëtzebuergesch: Haushong
lietuvių: Naminė višta
Limburgs: Hoon
lingála: Nsósó
magyar: Házityúk
മലയാളം: കോഴി
मराठी: कोंबडी
მარგალური: ქოთომი
مصرى: فرخه
مازِرونی: کرک
Bahasa Melayu: Ayam
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Giĕ
мокшень: Сараз
Nāhuatl: Cuanacatl
Na Vosa Vakaviti: Toa
Nederlands: Kip (vogel)
Nedersaksies: Hounder
नेपाली: कुखुरा
नेपाल भाषा: खा (झंगः)
日本語: ニワトリ
нохчийн: Котам
norsk: Tamhøns
norsk nynorsk: Høns
occitan: Gallus gallus
oʻzbekcha/ўзбекча: Tovuq
ਪੰਜਾਬੀ: ਕੁੱਕੜ
پنجابی: ککڑ
Перем Коми: Курӧг
Picard: Glinne
Plattdüütsch: Hohn
polski: Kura domowa
Qaraqalpaqsha: Tawıqlar
română: Găină
Runa Simi: Wallpa
русиньскый: Курка
русский: Курица
sardu: Pudda
Scots: Chicken
Sesotho sa Leboa: Kgogo
sicilianu: Jaddina
Simple English: Chicken
سنڌي: ڪڪڙ
slovenčina: Kura domáca
slovenščina: Domača kokoš
Soomaaliga: Dooro
کوردی: مریشک
српски / srpski: Кокошка
srpskohrvatski / српскохрватски: Domaća kokoš
Basa Sunda: Hayam
suomi: Kana
svenska: Tamhöna
Tagalog: Manok
தமிழ்: கோழி
tarandíne: Jadde
татарча/tatarça: Йорт тавыгы
తెలుగు: కోడి
ไทย: ไก่
тоҷикӣ: Мурғ
Tsetsêhestâhese: Kokêhéaxa
ತುಳು: ಕೋರಿ
Türkçe: Tavuk
удмурт: Курег
українська: Курка
اردو: مرغی
Vahcuengh: Gaeq
vepsän kel’: Kana
Tiếng Việt:
Võro: Kana
walon: Poye
West-Vlams: Henne
Winaray: Manók
Wolof: Ganaar
吴语:
ייִדיש: האן
粵語:
žemaitėška: Vėšta
中文:
Bahasa Hulontalo: Malu'o
ГӀалгӀай: Котам