Клод Анри де Сен-Симон

Клод Анри де Сен Симон (Claude Henri de Saint-Simon, 17 октомври 1760 - 19 мај 1825) бил француски социјалист, утопист и филозоф. Без оглед на идеалистичкото сфаќање на силите на општествениот развиток, тој се доближи до материјалистичкото сфаќање на историјата.
Other Languages
العربية: سان سايمون
azərbaycanca: Henri Sen-Simon
қазақша: Сен-Симон
ਪੰਜਾਬੀ: ਸੇਂਟ ਸਾਈਮਨ
کوردی: سان سیمۆن
српски / srpski: Сен Симон
srpskohrvatski / српскохрватски: Saint-Simon
Tiếng Việt: Henri de Saint Simon