Клин

Изглед на клин

Клин е едноставна алатка која се користи за да се одвојат две целини, или два дела од една целина, за да се подигне некој дел или некој дел да се држи на место. Механичките својства на клинот зависат од неговиот облик, односно од односот на должината и аголот од острицата од клинот.Што поголем е аголот ,работата ќе оди побрзо, но ќе бара повеќе но ќе бара повеќе сила. Со помал агол, работата ќе оди побавно, но потребнта сила ќе биде помала.[1][2]

Историја

Кога и каде бил измислен и создал првиот клин не е познато. Само се знае дека клинот се користи уште од камено доба. Околу 3000 години п.н.е.  во древниот Египет, се користеле бронзени клинови во каменоломи за да одвојуваат блокови од камен за градење. Покрај бронзените клинови се користеле и древни клинови, кои се ширеле по навлежнување со вода. Во Америка некои индијански племиња употребувале клинови од еленови коски при обработка на дрвото

Other Languages
አማርኛ: ውሻል
العربية: إسفين
aragonés: Falca
asturianu: Cuña (máquina)
Bân-lâm-gú: Chiⁿ-á
башҡортса: Шына (механика)
български: Клин
bosanski: Klin
català: Falca
Чӑвашла: Савăл
čeština: Klín
chiShona: Chidzayo
Cymraeg: Lletem
dansk: Kile
Deutsch: Keil
Ελληνικά: Σφήνα
English: Wedge
Esperanto: Kojno
euskara: Ziri
فارسی: گوه
galego: Cuña
한국어: 쐐기
हिन्दी: फन्नी
hrvatski: Klin
Ido: Konio
Bahasa Indonesia: Baji
íslenska: Fleygur
italiano: Cuneo (fisica)
עברית: טריז
Kiswahili: Kabari
Latina: Cuneus
latviešu: Ķīlis
lietuvių: Pleištas
magyar: Ék
മലയാളം: ആപ്പ്
Bahasa Melayu: Baji
Nederlands: Wig (gereedschap)
नेपाल भाषा: न्वकू
日本語: くさび
norsk: Kile
occitan: Conhet
português: Cunha
Runa Simi: Q'imina
Scots: Wadge
Simple English: Wedge (mechanics)
slovenčina: Klin (nástroj)
slovenščina: Zagozda
српски / srpski: Клин
srpskohrvatski / српскохрватски: Klin
suomi: Kiila
தமிழ்: ஆப்பு
ไทย: ลิ่ม
Türkçe: Kama
українська: Клин (механіка)
Tiếng Việt: Nêm
Võro: Vag'a
walon: Cougn
Winaray: Kalsó
粵語:
žemaitėška: Plėištos
中文: 楔子