Кливленд Кавалирс

Кливленд Кавалирс
Кливленд Кавалирс лого
КонференцијаИсточна Конференција
ДивизијаЦентрална дивизија
Основан1970
ИсторијаКливленд Кавалирс (1970-сѐ уште)
АренаКвикен Лоанс Арена
ГрадКливленд (Охајо)
Тимски бои              
Сопственик/циДен Гилберт
Генерален менаџерКрис Грант
ТренерТајрон Лу
Шампиони1 (2016)
Конференциски титули1 (2007)
Дивизиски титули3 (1976, 2009, 2010)
Пензионирани броеви6 (7, 22, 25, 34, 42, 43, MIC)
Официјална веб-страницаcavs.com
Kit body cavs association.png
Дома jersey
Kit shorts cavs association.png
Team colours
Дома
Kit body cavs icon.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Кливленд Кавалирс (англиски: Cleveland Cavaliers) е американска кошаркарска екипа од Кливленд (Охајо). Настапуваат во Централната дивизија од Источната Конференција на НБА лигата. Во НБА пристапиле во 1970 година со проширувањето на бројот на клубови. Домашен терен им е Квикен Лоанс Арената.

Оваа организација нема богата кошаркарска традиција. Врвот на својата популарност го достигнале во времето кога Леброн Џејмс бил во нивните редови (2003-2010). Под негово водство стигнале до финалето во 2007 година,[1] каде загубиле од Сан Антонио Спарс со максимални 4-0. Во моментов нивни најдобар играч е младиот Кајри Ирвинг, а тренер им е Мајк Браун.

Кавалирс се сопственици и на еден непопуларен рекорд во НБА со 26 последователни порази во сезоната 2010/11, веднаш по заминувањето на Леброн.[2]

Состав

Кливленд Кавалирс
Ц 0 САД Кевин Лав Captain sports.svg
П 1 САД Дерик Роуз
П 3 САД Ајзеа Томас
Б 4 САД Иман Шамперт
Б/К 5 САД Џеј Ар Смит
КЦ 8 САД Ченинг Фрај
Б 9 САД Двејн Вејд
К 10 САД Џон Холанд
КЦ/Ц 13 Канада Тристан Томпсон
П 15 САД Лондон Перантес
К 16 Турција Џеди Осман
К 23 САД Леброн Џејмс
К 26 САД Кајл Корвер
КЦ/К 32 САД Џеф Грин
Ц 41 Хрватска Анте Жижиќ
П 81 Шпанија Хозе Калдерон
КЦ 99 САД Џеи Краудер
Главен Тренер: САД Тајрон Лу
Captain sports.svg - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


Other Languages
azərbaycanca: Klivlend Kavalers
Bân-lâm-gú: Cleveland Cavaliers
беларуская (тарашкевіца)‎: Кліўлэнд Кавальерз
客家語/Hak-kâ-ngî: Cleveland Cavaliers
Bahasa Indonesia: Cleveland Cavaliers
Simple English: Cleveland Cavaliers
slovenščina: Cleveland Cavaliers
srpskohrvatski / српскохрватски: Cleveland Cavaliers
Tiếng Việt: Cleveland Cavaliers