Класа (биологија)

Разните нивоа на системот на научна класификација.ЖивотДоменЦарствоКоленоКласаРедСемејствоРодВид

Зголеми
Хиерархијата на осумте главни таксономски рангови во биолошката класификација. Поситните меѓурангови не се прикажани.

Класа е таксономска категорија во рамките на биолошката класификација на организмите во биологијата под тип и над ред.

На пример, Цицачите се класа која се користи при класификација на кучињата, чиј тип е 'Рбетници, а редот им е Месојадци.

Историја на поимот

Класата како засебна биолошка класификација со свој назив (наспроти едноставно наречениот виш род (genus summum)) за прв пат била употребена од францускиот ботаничар Жозеф Питон де Турнефор во неговата класификација на растенија (во неговото дело од 1694 насловено како „Елементи на ботаниката“, фр. Eléments de botanique). Карл Линеј бил првиот кој доследно гоприменувал поимот за сите три царства на природата (минерали, растенија и животни) во неговата Систем на природата (1735, 1 изд.). Оттогаш класата зазема највисоко место во таксономската хиерархија сѐ до воведувањето на разграноците, денес наречени типови и оддели во XIX век.

Other Languages
Afrikaans: Klas (biologie)
Alemannisch: Klasse (Biologie)
العربية: طائفة (تصنيف)
asturianu: Clas (bioloxía)
Avañe'ẽ: Jueheguasã
Bân-lâm-gú: Kong (hun-lūi-ha̍k)
башҡортса: Класс (биология)
беларуская: Клас (біялогія)
беларуская (тарашкевіца)‎: Кляса (біялёгія)
brezhoneg: Kevrennad
Ελληνικά: Ομοταξία
Esperanto: Klaso (biologio)
한국어: 강 (생물학)
hornjoserbsce: Rjadownja (biologija)
Bahasa Indonesia: Kelas (biologi)
Basa Jawa: Kelas (biologi)
Kapampangan: Pinduan (biolohia)
Kreyòl ayisyen: Klas (biyoloji)
Lëtzebuergesch: Klass (Biologie)
Limburgs: Klas (biologie)
Bahasa Melayu: Kelas (biologi)
မြန်မာဘာသာ: မျိုးပေါင်း
Nederlands: Klasse (biologie)
日本語: 綱 (分類学)
norsk nynorsk: Biologisk klasse
Plattdüütsch: Klass (Biologie)
português: Classe (biologia)
Runa Simi: Rikch'aq sinri
русиньскый: Клас (біолоґія)
Simple English: Class (biology)
slovenčina: Trieda (taxonómia)
slovenščina: Razred (biologija)
српски / srpski: Klasa (biologija)
srpskohrvatski / српскохрватски: Razred (taksonomija)
татарча/tatarça: Сыйныф (биология)
українська: Клас (біологія)
Tiếng Việt: Lớp (sinh học)
West-Vlams: Klasse (biologie)
吴语:
粵語:
中文: