Кинематика
English: Kinematics

Кинематика (од старогрчки: κινειν, се движи) — во физиката претставува гранка на механиката која го проучува математичкото опишување (со помош на геометријата, алгебрата, математичката анализа и тн) на движењата на идеализираните тела (материјална точка, апсолутно тврдо тело, идеална течност), без да ги разгледува причините за тие движења (маса, сила итн.). Основни поими во кинематиката се простор и време. На пример, ако едно тело се движи по кружна линија, тогаш кинематиката претпоставува неопходност од постоење на центростремително забрзување без да појасни каква природа има силата, односно причинителот на забрзувањето. Причините за механичкото движење се предмет на проучување на друга гранка на механиката, а тоа е динамиката.

Се разликува класична кинематика, во која просторните (должински сегменти) и временските (временски интервали) карактеристики на движењето се сметаат за апсолутни, односно тие не зависат од избраниот појдовен систем и релативноста. Крајните должински сегменти и временски интервали меѓу два настана можат да се менуваат при преодот од еден појдовен систем во друг. Во релативистичката механика наместо одделните поими простор и време се јавува поимот простор-време, во кој како инваријантна величина во однос на Лоренцовата претворба се јавува интервалот.

Other Languages
Alemannisch: Kinematik
asturianu: Cinemática
azərbaycanca: Kinematika
беларуская: Кінематыка
беларуская (тарашкевіца)‎: Кінэматыка
български: Кинематика
bosanski: Kinematika
català: Cinemàtica
čeština: Kinematika
dansk: Kinematik
Deutsch: Kinematik
Ελληνικά: Κινητική
English: Kinematics
español: Cinemática
euskara: Zinematika
فارسی: سینماتیک
français: Cinématique
galego: Cinemática
한국어: 운동학
հայերեն: Կինեմատիկա
hrvatski: Kinematika
Bahasa Indonesia: Kinematika
italiano: Cinematica
עברית: קינמטיקה
ქართული: კინემატიკა
қазақша: Кинематика
Кыргызча: Кинематика
latviešu: Kinemātika
lietuvių: Kinematika
magyar: Kinematika
Bahasa Melayu: Kinematik
монгол: Кинематик
Nederlands: Kinematica
日本語: 運動学
norsk: Kinematikk
norsk nynorsk: Kinematikk
oʻzbekcha/ўзбекча: Kinematika
Patois: Kinimatix
ភាសាខ្មែរ: ស៊ីនេម៉ាទិច
Piemontèis: Cinemàtica
polski: Kinematyka
português: Cinemática
română: Cinematică
русский: Кинематика
Scots: Kinematics
shqip: Kinematika
sicilianu: Cinemàtica
Simple English: Kinematics
slovenčina: Kinematika
slovenščina: Kinematika
српски / srpski: Кинематика
srpskohrvatski / српскохрватски: Kinematika
Tagalog: Kinematika
Türkçe: Kinematik
українська: Кінематика
اردو: جنبشیات
Tiếng Việt: Chuyển động học
ייִדיש: קינעמאטיק
中文: 运动学