Кевин Костнер

Kevin Costner DF-SD-05-08959 crop.jpg
Роден18 јануари 1955
Линвуд, Калифорнија, САД
Занимањеактер, продуцент, режисер, музичар
СопружникСинди Силва (1978–1994)
Кристина Баумгартнер (2004–денес)
Деца7

Кевин Костнер е американски актер, продуцент и режисер. Роден е во Калифорнија, на 18 јануари, 1955 год. Уште како мал покажувал интерес за филмската уметност, а по еден кастинг за локална нискобуџетна продукција започнала неговата актерска кариера. Освоил два Оскари, и тоа за најдобра режија и најдобар филм со Танц со волковите. Покрај Оскарите, има добиено и неколку ЕМИ и БАФТА признанија. Освен наградениот филм, неговите попознати улоги се во остварувањата Силверадо, Недопирливите и Телохранителот. Ќе остане запаметен како глумец кој најчесто толкувал улоги на херои во епските вестерн филмови.

Other Languages
Afrikaans: Kevin Costner
العربية: كيفين كوستنر
aragonés: Kevin Costner
asturianu: Kevin Costner
azərbaycanca: Kevin Kostner
تۆرکجه: کوین کاستنر
беларуская: Кевін Костнер
български: Кевин Костнър
bosanski: Kevin Costner
brezhoneg: Kevin Costner
català: Kevin Costner
Cebuano: Kevin Costner
čeština: Kevin Costner
Cymraeg: Kevin Costner
Deitsch: Kevin Costner
Deutsch: Kevin Costner
dolnoserbski: Kevin Costner
Ελληνικά: Κέβιν Κόστνερ
emiliàn e rumagnòl: Kevin Costner
English: Kevin Costner
español: Kevin Costner
Esperanto: Kevin Costner
estremeñu: Kevin Costner
euskara: Kevin Costner
français: Kevin Costner
Gaeilge: Kevin Costner
Gàidhlig: Kevin Costner
հայերեն: Քևին Քոսթներ
hornjoserbsce: Kevin Costner
hrvatski: Kevin Costner
Bahasa Indonesia: Kevin Costner
íslenska: Kevin Costner
italiano: Kevin Costner
Basa Jawa: Kevin Costner
kernowek: Kevin Costner
Kiswahili: Kevin Costner
Кыргызча: Кевин Костнер
latviešu: Kevins Kostners
Lëtzebuergesch: Kevin Costner
lietuvių: Kevin Costner
Malagasy: Kevin Costner
მარგალური: კევინ კოსტნერი
Nāhuatl: Kevin Costner
Nederlands: Kevin Costner
occitan: Kevin Costner
Piemontèis: Kevin Costner
Plattdüütsch: Kevin Costner
português: Kevin Costner
română: Kevin Costner
Runa Simi: Kevin Costner
Simple English: Kevin Costner
slovenčina: Kevin Costner
српски / srpski: Кевин Костнер
srpskohrvatski / српскохрватски: Kevin Costner
svenska: Kevin Costner
Tagalog: Kevin Costner
Türkçe: Kevin Costner
українська: Кевін Костнер
vèneto: Kevin Costner
Tiếng Việt: Kevin Costner
Winaray: Kevin Costner
Yorùbá: Kevin Costner