Квазар

Замислена претстава за квазарот ULAS J1120+0641 со маса две милијарди пати поголема од онаа на Сонцето

Квазар (од анг. quasar, од quasi-stellar radio sources - квазиѕвездени радиоизвори) — најмоќните и најдалечни примероци на активни галактички јадра. Се одликуваат со огромна сјајност и претставуваат значајни извори на електромагнетна енергија како радиобрановите и видливата светлина. Како извор на светлина изгледаат сосредоточено, послично на ѕвездите отколку раширено како галаксиите. Овие спектри содржат многу широки спектрални линии, за разлика од оние кај било која позната ѕвезда, и затоа се нарекува „квазиѕвездена“. Нивната сјајност може да биде 100 пати поголема од оваа на Млечниот пат.[1] Највеќето квазари се создадени пред околу 12 милијарди години, настанати од судир на галаксии и нивние средишни црни дупки кои се спојуваат и образуваат или супермасивна [2] или двојна црна дупка.

Активноста во центарот на нашата галаксија не е занемарливa во споредба со активноста на еден квазар. Овие објекти личат на ѕвезди, но се неверојатно далеку од нас: најоддалечените квазари се оддалечени 13 милијарди светлосни години. Со оглед на тоа дека се забележани на толку голема оддалеченост, сигурно емитуваат огромни количества енергија. Квазарите се јадра на многу активни галаксии кои содржат исклучителни масивни црни дупки. Имаат тежина 100 пати поголема од Сонцето. Сјајната светлина потекнува од дискот, жежок гас и прашина кои спирално паѓаат во црната дупка.

Поврзано

  • Список на квазари
Other Languages
Afrikaans: Kwasar
العربية: نجم زائف
asturianu: Cuásar
azərbaycanca: Kvazar
беларуская: Квазар
беларуская (тарашкевіца)‎: Квазар
български: Квазар
bosanski: Kvazar
brezhoneg: Kouazar
català: Quàsar
čeština: Kvasar
Cymraeg: Cwaseren
dansk: Kvasar
Deutsch: Quasar
eesti: Kvasar
Ελληνικά: Κβάζαρ
English: Quasar
español: Cuásar
Esperanto: Kvazaro
euskara: Quasar
فارسی: اختروش
français: Quasar
Gaeilge: Cuasár
Gaelg: Quasar
galego: Quásar
한국어: 퀘이사
հայերեն: Քվազար
हिन्दी: क्वेसार
hrvatski: Kvazar
Bahasa Indonesia: Kuasar
italiano: Quasar
עברית: קוואזר
ಕನ್ನಡ: ಕ್ವೇಸಾರ್
ქართული: კვაზარი
қазақша: Квазарлар
Kreyòl ayisyen: Kaza
Кыргызча: Квазар
Latina: Quasar
latviešu: Kvazārs
lietuvių: Kvazaras
magyar: Kvazár
മലയാളം: ക്വാസാർ
मराठी: क्वेसार
Bahasa Melayu: Kuasar
မြန်မာဘာသာ: ကွေဆာ
Nederlands: Quasar
日本語: クエーサー
norsk: Kvasar
norsk nynorsk: Kvasar
occitan: Quasar
oʻzbekcha/ўзбекча: Kvazar
پنجابی: کواسار
polski: Kwazar
português: Quasar
română: Quasar
русский: Квазар
Scots: Quasar
sicilianu: Quasar
Simple English: Quasar
slovenčina: Kvazar
slovenščina: Kvazar
српски / srpski: Квазар
srpskohrvatski / српскохрватски: Kvazar
suomi: Kvasaari
svenska: Kvasar
Tagalog: Quasar
татарча/tatarça: Квазар
Türkçe: Kuasar
українська: Квазар
Tiếng Việt: Quasar
文言: 類星體
吴语: 类星体
粵語: 類星體
中文: 类星体