Кахамарка
English: Cajamarca

Кахамарка
Cajamarca
Поглед кон Кахамарка.
Поглед кон Кахамарка.
Знаме на Кахамарка
Знаме
Грб на Кахамарка
Грб
Кахамарка is located in Перу
Кахамарка
Кахамарка
Местоположба во Перу.
Координати: 07°09′52″S 78°30′38″W / 07°09′52″S 78°30′38″W / -7.16444; -78.51056
ДржаваПеру
РегионКахамарка
ПокраинаКахамарка
Основан19 декември 1802
Управа
 • ГрадоначалникМарко ла Торе Санчез
Надм. вис.&100000000000027500000002.750 м
Население
 • Вкупно216 757
 • Метро40,79/км2 (10,560/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (DST)PET (UTC-5)
http://www.cajamarcaperu.com/http://www.municaj.gob.pe/

Кахамарка (шпански: Cajamarca) — град во Перу и главен град на регионот Кахамарка. Кахамарка се наоѓа во планинскиот регион на Перу на околу 2.700 метри надморска височина и има население од околу 135.000 жители. Кахамарка има екваторска клима со топли и суви лета кои создаваат плодна почва во околината на градот. Овој град во Перу е познат по производството на сирење и млечни производи.[1][2] Покрај тоа, Кахамарка е познат по црквите и изворите на топла вода или наречени Инка бањи. Во околината на градот исто така има неколку минерални наоѓалишта. Како и да е, Кахамарка во перуанската и светската историја, е познат по фактот што токму во овој град е ставен крајот на Тавантинсују, кога се одржала познатата Битка кај Кахамарка и при таа битка е заробен и убиен последниот Сапа Инка - Атахуалпа.

Other Languages
Avañe'ẽ: Cajamarca
Aymar aru: Qajamarka
беларуская: Кахамарка
беларуская (тарашкевіца)‎: Кахамарка (горад)
български: Кахамарка
čeština: Cajamarca
Deutsch: Cajamarca
English: Cajamarca
español: Cajamarca
euskara: Cajamarca
فارسی: کاخامارکا
français: Cajamarca
한국어: 카하마르카
Bahasa Indonesia: Cajamarca
italiano: Cajamarca
ქართული: კახამარკა
lietuvių: Kachamarka
magyar: Cajamarca
Bahasa Melayu: Cajamarca
Nederlands: Cajamarca (stad)
日本語: カハマルカ
norsk nynorsk: Cajamarca
polski: Cajamarca
português: Cajamarca
română: Cajamarca
Runa Simi: Kashamarka
русский: Кахамарка
Simple English: Cajamarca
suomi: Cajamarca
svenska: Cajamarca
Türkçe: Cajamarca
українська: Кахамарка
Tiếng Việt: Cajamarca
Volapük: Cajamarca
Winaray: Cajamarca
中文: 卡哈馬卡