Карл Шпителер

Карл Фридрих Георг Шпителер

Карл Фридрих Георг Шпителер е швајцарски писател, поет и есеист. Роден е во Листал недалеку од Базел, на 24 aприл 1845.

Биографија

Во 1849 г. семејството му се сели во Берн, додека тој останал да живее кај својата тетка во Базел, каде учел гимназија и се подготвувал за студии. Од најраните години се интересирал за музиката, цртањето, митологијата и епската поезија. Од 1863 г. студира право на Универзитетот во Цирих. Од 1865-1870 г. студира теологија на истиот универзитет како и на инстутутот во Хајделберг и Базел. Подоцна, осум години престојува во Русија како и во Финска каде работи како приватен учител. По 1879 г. се враќа во Берн и работи како учител, новинар и издавач.[1]

Other Languages
العربية: كارل شبيتلر
aragonés: Carl Spitteler
azərbaycanca: Karl Şpitteler
Bân-lâm-gú: Carl Spitteler
беларуская: Карл Шпітэлер
беларуская (тарашкевіца)‎: Карл Шпітэлер
български: Карл Спителер
čeština: Carl Spitteler
Ελληνικά: Καρλ Σπίτελερ
español: Carl Spitteler
Esperanto: Carl Spitteler
français: Carl Spitteler
hrvatski: Carl Spitteler
Bahasa Indonesia: Carl Spitteler
italiano: Carl Spitteler
Kiswahili: Carl Spitteler
lietuvių: Carl Spitteler
Nederlands: Carl Spitteler
norsk nynorsk: Carl Spitteler
oʻzbekcha/ўзбекча: Carl Spitteler
Plattdüütsch: Carl Spitteler
português: Carl Spitteler
română: Carl Spitteler
slovenčina: Carl Spitteler
српски / srpski: Карл Шпителер
Türkçe: Carl Spitteler
українська: Карл Шпіттелер
Tiếng Việt: Carl Spitteler
Yorùbá: Carl Spitteler