Карло Оријани

Карло Оријани
Оријани на Париз-Тур 1913
Лични податоци
Цело име Карло Оријани
Роден 5 ноември 1888(1888-11-05)
Чинизело Балсамо,   Италија
Починал 3 декември 1917(1917-12-03) (воз. 29 г.)
Казерта,   Италија
Податоци за клубот
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
1908
1909
1910
1911
1913
1913
1914-1915
Поединец
Стуки
Поединец
Бјанки
Стуки
Маино
Бјанки
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман ( 1913)

Еднодневни трки и класици

Џиро ди Ломбардија (1912)

Карло Оријани ( италијански: Carlo Oriani; 5 ноември 18883 декември 1917) — италијански професионален друмски велосипедист. Врвот во својата кариера е победата на Џиро д’Италија во 1913 година. [1]

Наводи

  1. „Carlo Oriani“. Cycling Archives. http://www.cyclingarchives.com/coureurfiche.php?coureurid=3209. конс. 1 јуни 2014 г. 
Other Languages
Boarisch: Carlo Oriani
català: Carlo Oriani
Deutsch: Carlo Oriani
English: Carlo Oriani
español: Carlo Oriani
français: Carlo Oriani
italiano: Carlo Oriani
Nederlands: Carlo Oriani
polski: Carlo Oriani
português: Carlo Oriani
српски / srpski: Карло Оријани