Кардинал

Облека на кардиналите

Кардинали (од латински cardinalis, cardo, основен) се највишите служители во католичката црква, чија работа е да помагаат на папата. Кардиналите се назначуваат лично од Римскиот Папа. Како кардинал може да биде избран секој свештеник ( духовни лица) какви што се епископите и архиепископите.

Функции

Кардиналите се членови на Кардиналниот колегиум. Единиот од кардиналите, кој раководи со колегиумот, се нарекува Декан. До неговиот избор за Римски Папа, Џозеф Рајцингер, сега Бенедикт XVI, ја исполнуваше имено оваа функција- декан на Кардиналниот колегиум. Кардиналите, кои немат навршено 80 години учествуваат во Конклав (во буквален превод - "под клуч"). Конклавот е органот, кој го избира новиот Римски Папа. Тоа е избор всушност по смртта на предходниот папа. Тоа е и органот, кој управува со Римокатоличката црква во периодот помеѓу изборот на новиот папа.

По смртта на папата, се до неговиот нов избор, еден од кардиналите ги презема функциите привремено на Црквата и ги организира дејностите кои се поврзани со погребот на починатиот папа. Овој кардинал се нарекува кардинал-камерлинг. Оваа функција на Римокатоличката црква се назначува од Римскиот Папа. Последниот кардинал-камерлинг на Римокатоличката црква беше кардинал Сомало, при смртта на Папа Јован Павле ІІ. Услови за Папа За Римски Папа може да биде избиран само член на Кардиналниот колегиум, кој има право на Конклав.

Other Languages
العربية: كاردينال
asturianu: Cardenal
azərbaycanca: Kardinal
Bân-lâm-gú: Chhu-ki-kheng
беларуская: Кардынал
беларуская (тарашкевіца)‎: Кардынал
български: Кардинал
brezhoneg: Kardinal
català: Cardenal
čeština: Kardinál
Deutsch: Kardinal
eesti: Kardinal
emiliàn e rumagnòl: Cardinäl
español: Cardenal
Esperanto: Kardinalo
فارسی: کاردینال
Gaeilge: Cairdinéal
Gàidhlig: Càirdeanal
galego: Cardeal
한국어: 추기경
հայերեն: Կարդինալ
hrvatski: Kardinal
Bahasa Indonesia: Kardinal
íslenska: Kardináli
italiano: Cardinale
עברית: חשמן
қазақша: Кардинал
Kiswahili: Kardinali
Кыргызча: Кардинал
Latina: Cardinalis
latviešu: Kardināls
Lëtzebuergesch: Kardinol
lietuvių: Kardinolas
lumbaart: Cardinal
magyar: Bíboros
മലയാളം: കർദ്ദിനാൾ
Malti: Kardinal
монгол: Кардинал
日本語: 枢機卿
norsk: Kardinal
norsk nynorsk: Kardinal
oʻzbekcha/ўзбекча: Cardinale
Plattdüütsch: Kardinal
polski: Kardynał
português: Cardeal
română: Cardinal
русский: Кардинал
Simple English: Cardinal (Catholicism)
slovenčina: Kardinál
slovenščina: Kardinal
српски / srpski: Кардинал
srpskohrvatski / српскохрватски: Kardinal
suomi: Kardinaali
svenska: Kardinal
Türkçe: Kardinal
українська: Кардинал
اردو: کارڈینل
vèneto: Cardinałe
Tiếng Việt: Hồng y
吴语: 枢机主教
粵語: 樞機
žemaitėška: Kardėnuols
中文: 樞機