Капетинска династија

Семеен грб

Капетите биле благородничко фрацуско семејство и владејачка династија на земјата од 987 до 1328.

Династијата името го добила по нејзиниот основач Иго Капет. Тој имал посед на територија што се простира меѓу реките Сена и Лоара, вклучувајќи ги градовите Париз и Орлеан. Припадниците на династијата се бореле против велможите, моќните грофови и војводи. Тие исто така војувале и против надворешните непријатели на земјата, како што била Англија, особено династијата Плантагенет, во чие време делови од Франција, како Нормандија, Анжуј и Аквитанија биле под англиска власт. Францускиот крал Филип II Август го победил англискиот крал Јован без земја во 1214. Власта на династијата се зацврстувала со години, а кралот Луј IX, дури спровел и судски реформи. СО зацрвстувањето на државата, заопочнале да се создаваат сталежи, кои имале голема улога во управувањето со државата. По смртта на кралот Карло IV во 1328, немало машки наследник којшто можел да го наследи на престолот, па власта преминала во рацете на династијата Валоа.

  • Кралеви на Франција од Капетинската династија

Кралеви на Франција од Капетинската династија


Other Languages
العربية: كابيتيون
български: Капетинги
čeština: Kapetovci
Deutsch: Kapetinger
eesti: Kapetingid
Esperanto: Kapetidoj
euskara: Kapeto etxea
فارسی: کاپتی‌ها
français: Capétiens
한국어: 카페 왕조
հայերեն: Կապետինգներ
hrvatski: Dinastija Capet
Bahasa Indonesia: Wangsa Kapetia
íslenska: Kapetingar
italiano: Capetingi
עברית: בית קאפה
ქართული: კაპეტინგები
Lëtzebuergesch: Kapetinger
lietuvių: Kapetingai
Bahasa Melayu: Wangsa Capet
Nederlands: Huis Capet
日本語: カペー朝
norsk nynorsk: Kapetingarane
Nouormand: Capétiens
polski: Kapetyngowie
português: Dinastia capetiana
русский: Капетинги
sicilianu: Capitinci
Simple English: Capetian dynasty
slovenčina: Kapetovci
slovenščina: Kapetingi
српски / srpski: Династија Капета
srpskohrvatski / српскохрватски: Dinastija Capet
suomi: Kapetingit
svenska: Capetinger
українська: Капетинги
Tiếng Việt: Nhà Kapetinger
West-Vlams: Huus Capet
吴语: 卡佩王朝
中文: 卡佩王朝