Камила Кабелјо

Камила Кабелјо

Карла Камила Кабејо Естрабао (Хавана, 3 март 1997) е кубанска и американска пејачка и текстописец. Како дел од бендот бендот "Fifth Harmony", Камила и другите членови издадоа еден ЕП и два студиски албуми. Нејзиното напуштање на групата беше објавено во 19 декември 2016 година.

Со нејзиното напуштање на групата,Камила достогна многу успех во својата соло кариера. Како изведувач, ја издала песната Хавана, која стигна до четвртото место од табелата Билборд топ 100. Песната е исто така главната песна од нејзиниот прв албум како соло уметник кој се вика ''Камила''[1] кој беше издаден на 12 јануари 2018 година.

Деби албумот претставувајќи вистински успех за Камила пристигнувајќи 1во место во повеќе од 100 светски листи, исто така придобивајќи позитивни коментари од музичките критики. По големиот број успеси, Камила ја започна своја прва турнеја како деби-пејачка именуван ''Never Be The Same'' (според песната ''Never Be The Same[2]'').

Раниот живот

Камила била родена во Источна Хавана и е ќерка на Синуе Естрабао и Алехандро Кабелјо. Татко ѝ е Мексиканец кој се преселил во Куба, иако бил роден во Мексико. Поголемиот дел од нејзиниот живот нејзината семејство континуиарно се движело помеѓу Хавана и Мексико, кога на крај одлучиле да живеат во Мајами додека таа имала 4 години. Камила своето американско државјанство го добила во 2008. Своето школување Камила го запрела во периодот 2012-2013 за да ја развие својата музичка кариера. Подоцна ја има добиено дипломата за средно образование.

Other Languages
asturianu: Camila Cabello
azərbaycanca: Kamila Kabello
Bân-lâm-gú: Camila Cabello
български: Камила Кабейо
čeština: Camila Cabello
español: Camila Cabello
français: Camila Cabello
hrvatski: Camila Cabello
Bahasa Indonesia: Camila Cabello
italiano: Camila Cabello
Basa Jawa: Camila Cabello
latviešu: Kamila Kaveljo
Bahasa Melayu: Camila Cabello
Nederlands: Camila Cabello
नेपाली: कमिला कबेओ
ਪੰਜਾਬੀ: ਕਮੀਲਾ ਕਬੇਓ
português: Camila Cabello
română: Camila Cabello
Simple English: Camila Cabello
slovenčina: Camila Cabellová
ślůnski: Camila Cabello
српски / srpski: Камила Кабејо
Türkçe: Camila Cabello
українська: Каміла Кабелло
Tiếng Việt: Camila Cabello