Камбриум
English: Cambrian

Камбриумот е најраниот период од Палеозојската ера (Палеозоик) кој го опфаќа времето од пред околу 555 и 505 милиони години. Тој е именуван по Камбрија, каде за прв пат се испитувани карпите од овој период.

Во геолошката временска скала, Камбриумот е сместен помеѓу Предкамбриумот и Ордовикот. Тој обележува една важна етапа во историјата на животот на Земјата. Тоа е затоа што тогаш се појавиле поглавните групи на животни. Фосили кои се среќаваат во Камбриумот се:

  • фосили од едиакарската фауна
  • првите посложени фосили-траги
  • првите фосили од черупкеста фауна
  • фосили на типичната камбриска макрофауна.


Other Languages
Afrikaans: Kambrium
Alemannisch: Kambrium
asturianu: Cambrianu
azərbaycanca: Kembri dövrü
Banjar: Kambrium
Bân-lâm-gú: Cambria-kí
беларуская: Кембрыйскі перыяд
беларуская (тарашкевіца)‎: Кембр
български: Камбрий
brezhoneg: Kambrian
català: Cambrià
čeština: Kambrium
Cymraeg: Cambriaidd
dansk: Kambrium
Deutsch: Kambrium
eesti: Kambrium
English: Cambrian
español: Cámbrico
Esperanto: Kambrio
euskara: Kanbriar
فارسی: کامبرین
français: Cambrien
Gaeilge: Caimbriach
galego: Cámbrico
한국어: 캄브리아기
hrvatski: Kambrij
Bahasa Indonesia: Kambrium
italiano: Cambriano
עברית: קמבריון
Jawa: Kambriyum
Latina: Cambrium
latviešu: Kembrijs
Lëtzebuergesch: Kambrium
lietuvių: Kambras
Limburgs: Cambrium
magyar: Kambrium
مازِرونی: کامبرین
Bahasa Melayu: Kambria
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Cambrian
Nederlands: Cambrium
Nordfriisk: Kambrium
norsk: Kambrium
norsk nynorsk: Kambrium
occitan: Cambrian
oʻzbekcha/ўзбекча: Kembriy sistemasi
پنجابی: کیمبرین
Piemontèis: Cambrian
polski: Kambr
português: Cambriano
română: Cambrian
саха тыла: Кембрий
Scots: Cambrian
Simple English: Cambrian
slovenčina: Kambrium
slovenščina: Kambrij
српски / srpski: Камбријум
srpskohrvatski / српскохрватски: Kambrij
svenska: Kambrium
Tagalog: Cambrian
Tiếng Việt: Kỷ Cambri
Volapük: Kambrium
文言: 寒武紀
Winaray: Cambrian
吴语: 寒武纪
粵語: 寒武紀
中文: 寒武纪