Калипсо (митологија)

Калипсо
Calypso receiving Telemachus and Mentor in the Grotto detail.jpg
ЖивеалиштеОгигија
СопружникОдисеј
РодителиАтлас

Калипсо (грчки: Καλυψώ- "таен") го грчката митологија е океанида, ќерка на титанот Атлас.[1], а според друга легенда пак, ќерка на Хелиос и Персеида.

Како нимфа, таа е владетелка на митолошкиот остров Огигија, која го спасила на Одисеј по срушувањето на неговиот брод. На островот Одисеј поминал 7 години, а таа му обеќала безсмртност доколку остане да живее таму. Но, Одисеј сепак не можел да ја заборави својата родна Итака. Затоа, Атена му рекла на Зевс да му помогне на Одисеј да замине од островот, па Зевс го испратил на Хермес да ја предаде неговата одлука за заминување на Одисеј. Така, Калипсо му помогнала на Одисеј да изгради брод, и го дарувала со се што му биле потребно за патување.[2]

  • Калипсо како тема во уметноста и во популарната култура
  • Наводи

Калипсо како тема во уметноста и во популарната култура

Калипсо се јавува како тема во бројни дела од областа на уметноста и популарната култура, како:

  • „Слово за Калипса“ - песна на југословенскиот поет Мак Диздар.[3]
Other Languages
العربية: كاليبسو
azərbaycanca: Kalipso (nimfa)
беларуская: Каліпса
беларуская (тарашкевіца)‎: Каліпса
български: Калипсо
brezhoneg: Kalypso
čeština: Kalypsó
eesti: Kalypso
Ελληνικά: Καλυψώ
español: Calipso
euskara: Kalipso
فارسی: کالوپسو
français: Calypso
italiano: Calipso
ქართული: კალიფსო
Latina: Calypso
lietuvių: Kalipsė
magyar: Kalüpszó
Nederlands: Kalypso
norsk: Kalypso
norsk nynorsk: Kalypso
русский: Калипсо
Simple English: Calypso
slovenščina: Kalipso
српски / srpski: Калипса
srpskohrvatski / српскохрватски: Kalipso
suomi: Kalypso
svenska: Kalypso
українська: Каліпсо
Tiếng Việt: Calypso (thần thoại)
中文: 卡吕普索