Иљмењ (езеро)

Иљлмењско Езеро
Ilmen Lake.JPG
Подрачје Новогородска област
Координати  / 
Главни приливи Мста, Ловат, Шелон
Главни истеци Волков
Сливни земји Русија
Најг. должина 40 kм (25 ми) км
Најг. ширина 32 kм (20 ми) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}982 km2 (379 ми) км2
Најг. длабочина 10 м (33 ст) м
Зафатнина 12 km3 (2.9 cu mi) км3
Надм. височина 18 м (59 ст) м

Иљмењ ( руски: Ильмень Озеро) е езеро во северозападна Русија помеѓу Москва и Санкт Петерсбург. Се наоѓа во средниот дел на Илменската висорамнина, глечерска низија во која се влеваат околу 50 реки. Езерото Заузврат се снабдува со вода од реката Волков, која е поврзана со езерото Ладога. Езерото савзема површина од 730 км² до 2,090 км² во зависноста на доток на вода. Во текот на летните месеци езерото е пловно. Максималната длабочина на езерото изнесува 10 метри, додека во поголемиот дел на езерото длабочината изнесува 3 до 4 метри. Јужниот брег на езерото главно е составен од мочуришта.

На езерото Иљмењ се наоѓал древниот град Новогород, кој денеска е лоциран на 6 километри подолу низ реката Волков.

Other Languages
беларуская: Ільмень
български: Илмен
català: Llac Ilmen
Чӑвашла: Ильмень
Cymraeg: Llyn Ilmen
dansk: Ilmen
Deutsch: Ilmensee
eesti: Ilmjärv
English: Lake Ilmen
español: Lago Ilmen
Esperanto: Ilmenj
français: Lac Ilmen
한국어: 일멘호
Հայերեն: Իլմեն
italiano: Lago Il'men'
Кыргызча: Ильмень
latviešu: Ilmenis
lietuvių: Ilmenis
magyar: Ilmeny-tó
Nederlands: Ilmenmeer
日本語: イリメニ湖
norsk: Ilmen
norsk nynorsk: Ilmen
олык марий: Ильмень
polski: Ilmen
português: Lago Ilmen
română: Lacul Ilmen
русский: Ильмень
Scots: Loch Ilmen
slovenčina: Iľmenské jazero
српски / srpski: Иљмењ
suomi: Ilmajärvi
svenska: Ilmen
татарча/tatarça: Ильмень күле
Türkçe: İlmen Gölü
українська: Ільмень
vepsän kel’: Il'mjärv
中文: 伊爾門湖