Исусовци

Исусовци
Ihs-logo.svg
КратенкаSJ, Jesuits
ГеслоAd majorem Dei gloriam
Основанаавгуст 15, 1534; пред 485 години (1534-08-15)
ТипКатолички религиозен орден
Седиште
Генерален секретар на Друштвото на ИсусАдолфо Николас
Клучни лицаИгнатиј Лојола — основач
Главно телоГенерал Курија
Вработени4018 [1]
Мреж. местоwww.sjweb.info
Жигот на Исусовците кој го симболизира Името Исусово - Isus HristoS

Дружбата Исусова или Исусовците (лат. Societas Jesu, SJ или SI), а некаде и Езуити е католички црковен ред, основан од Игнасио Лојола во Париз во 1534 година[2]. Основното мото на редот е Ad majorem Dei gloriam („За поголема Божја слава“). Членовите на редот често се нарекувале и Исусови војници за време на појавата на протестантизмот во Европа, кога Исусовците биле формирани во служба на Противреформацијата. Исусовците се под директна надлежност на Папата, а а исто така има и Генерален Приор (Генерален надзорник), кој директно раководи со Редот. Сегашниот Генерален Приор на заедницата е Адолфо Николас.

Овој црковен ред денес брои околу 20.000 членови и е најброен католички ред во светот. Припадници на Редот можат да бидат само мажи. Редот има и околу 150 членови на просторот на Балканскиот полуостров. Во Македонија свештениците исусовци служат во католичката жупна катедрала на Скопската бискупија „Пресвето Срце Исусово“ и во придружната катедрала на битолската жупа во Охрид „Свети Кирил и Методиј и Свети Бенедикт“.

Other Languages
Afrikaans: Jesuïet
Alemannisch: Jesuiten
العربية: يسوعيون
Avañe'ẽ: Hesu Irũ Aty
azərbaycanca: Yezuitlər ordeni
Bân-lâm-gú: Iâ-so͘-hoē
беларуская: Езуіты
беларуская (тарашкевіца)‎: Езуіты
Bikol Central: Heswita
български: Йезуитски орден
Boarisch: Jesuitn
bosanski: Isusovci
Чӑвашла: Иезуитсем
Deutsch: Jesuiten
eesti: Jesuiidid
Esperanto: Jezuitoj
Frysk: Jezuïten
Gaeilge: Cumann Íosa
Gàidhlig: Comann Iosaid
한국어: 예수회
hrvatski: Družba Isusova
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: জেসুইটাস
Bahasa Indonesia: Yesuit
interlingua: Societate de Jesus
íslenska: Jesúítareglan
עברית: ישועים
Jawa: Yésuit
қазақша: Иезуиттер
Kiswahili: Shirika la Yesu
Kreyòl ayisyen: Jezwit
latgaļu: Jezuiti
latviešu: Jezuīti
Lëtzebuergesch: Jesuiten
lietuvių: Jėzuitai
Limburgs: Jezuïet
Malagasy: Zezoita
മലയാളം: ഈശോസഭ
Bahasa Melayu: Persatuan Jesus
Nederlands: Jezuïeten
日本語: イエズス会
norsk nynorsk: Jesuittordenen
Piemontèis: Companìa ëd Gesù
polski: Jezuici
português: Companhia de Jesus
română: Ordinul iezuit
русский: Иезуиты
sardu: Gesuitas
sicilianu: Gesuiti
Simple English: Society of Jesus
slovenščina: Družba Jezusova
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Братьство Їисоуса
српски / srpski: Исусовци
srpskohrvatski / српскохрватски: Isusovci
suomi: Jesuiitat
svenska: Jesuitorden
தமிழ்: இயேசு சபை
Türkçe: Cizvitler
українська: Товариство Ісуса
اردو: یسوعی
Tiếng Việt: Dòng Tên
吴语: 耶穌會
粵語: 耶穌會
中文: 耶稣会