Исламски календар

Дел од серијалот

Ислам
Selimiye Camii ve Mavi Gökyüzü.jpg

Istanbul, Hagia Sophia, Allah.jpg
Историја на исламот

Божје единство
Вероисповед
Молитва • Пост
Аџилак • Добротворност

Мухамед
АлиАбу Бакр
Дружината на Мухамед
Семејството на Мухамед
Исламски пророци

Куран • Хадис • Шеријат
Исламско право • Теологија
Мухамедовите биографии

Сунизам • ШиизамСуфизам

Академци • Философија
Уметност • Науки
Архитектура • Градови
Календар • Празници
Жените во исламот • Водачи
Политика • Џихад • Либерализам

Видете исто така

Исламски лексикон
Индекс на статии за Исламот

Исламски календар или муслимански календар (арапски: التقويم الهجري; персиски: تقویم هجری قمری ‎ турски: Hicri Takvim; уште се нарекува и хиџрански календар) — месечев календар кој е во службена употреба во многу муслимански земји, а исто така се користи од сите муслимани во одредувањето на верските празници.

Календарот е месечев, составен од дванаесет месеци, а годината трае околу 354 дена. Бидејќи месечевата година има 11 дена помалку од соларната, исламските празници, иако се прославуваат на фиксни дати според нивниот календар, обично се поместуваат за 11 дена порано секоја следна соларна година, т.е. според грегоријанскиот календар.

Првата година од календарот се вика Хиџра, годината кога пророкот Мухамед се преселил од Мека во Медина, и календарот ги брои годините од тој настан.[1]

Месеци

Месеците се именувани вака:[2]

 1. Мухарем; арапски: محرّم
 2. Сафер; арапски: صفر
 3. Реби-ул-евел (Реби I); арапски: ربيع الأول
 4. Реби-ул-ахир (Реби II); арапски: ربيع الآخر أو ربيع الثاني
 5. Џумаде-л-ула (Џумаде I); арапски: جمادى الاولى
 6. Џумаде-л-ухра (Џумаде II); арапски: جمادى الآخر أو جمادى الثاني
 7. Реџеб; арапски: رجب
 8. Шабан; арапски: شعبان
 9. Рамазан; арапски: رمضان
 10. Шевал; арапски: شوّال
 11. Зу-л-каде; арапски: ذو القعدة
 12. Зу-л-хиџе; арапски: ذو الحجة

Од сите месеци, Рамадан или Рамазан е најславениот. Муслиманите треба да постат во текот на денот во овој месец. За повеќе околу светиот месец видете и: Рамазан.

Other Languages
العربية: تقويم هجري
azərbaycanca: Hicri təqvim
Bân-lâm-gú: Islam Le̍k-hoat
беларуская (тарашкевіца)‎: Мусульманскі каляндар
Esperanto: Islama kalendaro
한국어: 이슬람력
हिन्दी: हिजरी
Bahasa Indonesia: Kalender Hijriyah
interlingua: Calendario islamic
कॉशुर / کٲشُر: اِسلامی تَقويٖم
Bahasa Melayu: Takwim Hijrah
日本語: ヒジュラ暦
norsk nynorsk: Muslimsk tidsrekning
oʻzbekcha/ўзбекча: Islomiy taqvim
Simple English: Islamic calendar
slovenčina: Islamský kalendár
slovenščina: Islamski koledar
српски / srpski: Исламски календар
srpskohrvatski / српскохрватски: Islamski kalendar
Basa Sunda: Kalénder Islam
татарча/tatarça: Һиҗри тәкъвим
Türkçe: Hicrî takvim
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ھىجرىيە تەقۋىمى
Tiếng Việt: Lịch Hồi giáo
吴语: 伊斯兰历
粵語: 回曆
中文: 伊斯兰历