Исак Асимов
English: Isaac Asimov

Исак Асимов

Исак Асимов, (руски: Исаак Юдович Озимов, англиски: Isaac Asimov; 2 јануари 1920 - 6 април 1992) — американски писател на научна фантастика и биохемичар со еврејско-руско потекло. Роден е во Петрович во Смоленската област, СССР. Со родителите емигрирал во САД на 3 години. Дипломирал хемија на универзитетот Колумбија во 1939 година, а докторирал во 1948.


Умрел од Сида бидејќи во 1983 година бил заразен со ХИВ вирус преку трансфузија за време на операција на срце. Тој факт бил објавен дури 10 години по неговата смрт.

Асимов бил долгогодишен член на Менса. Астероидот 5020 Асимов бил крстен во негова чест.

Познати се и неговите Три закони на роботиката:

  • I закон - Робот не може да повреди човек, ниту со неделување да дозволи повреда на човек.
  • II закон - Робот мора да ги следи наредбите кои му се дадени од страна на човек, освен кога наредбите се спротивно на Првиот закон.
  • III закон - Робот мора да ја штити сопствената егзистенција, доколку таквата заштита не е спротивна на Првиот и Вториот закон.
  • Надворешни врски

Надворешни врскиOther Languages
Afrikaans: Isaac Asimov
العربية: إسحق عظيموف
aragonés: Isaac Asimov
armãneashti: Isaac Asimov
asturianu: Isaac Asimov
Aymar aru: Isaac Asimov
azərbaycanca: Ayzek Azimov
Bân-lâm-gú: Isaac Asimov
Basa Banyumasan: Isaac Asimov
башҡортса: Азимов Айзек
беларуская: Айзек Азімаў
беларуская (тарашкевіца)‎: Айзэк Азімаў
български: Айзък Азимов
bosanski: Isaac Asimov
brezhoneg: Isaac Asimov
català: Isaac Asimov
čeština: Isaac Asimov
Cymraeg: Isaac Asimov
Deutsch: Isaac Asimov
Ελληνικά: Ισαάκ Ασίμωφ
English: Isaac Asimov
español: Isaac Asimov
Esperanto: Isaac Asimov
euskara: Isaac Asimov
français: Isaac Asimov
Gaeilge: Isaac Asimov
galego: Isaac Asimov
հայերեն: Այզեկ Ազիմով
hrvatski: Isaac Asimov
Ilokano: Isaac Asimov
Bahasa Indonesia: Isaac Asimov
interlingua: Isaac Asimov
íslenska: Isaac Asimov
italiano: Isaac Asimov
қазақша: Айзек Азимов
Kreyòl ayisyen: Isaac Asimov
kurdî: Isaac Asimov
Кыргызча: Айзек Азимов
Latina: Isaac Asimov
latviešu: Aizeks Azimovs
lietuvių: Isaac Asimov
magyar: Isaac Asimov
Malagasy: Isaac Asimov
მარგალური: აიზეკ აზიმოვი
Bahasa Melayu: Isaac Asimov
Mirandés: Isaac Asimov
Nāhuatl: Isaac Asimov
Nederlands: Isaac Asimov
norsk nynorsk: Isaac Asimov
occitan: Isaac Asimov
oʻzbekcha/ўзбекча: Ayzek Azimov
Piemontèis: Isaac Asimov
polski: Isaac Asimov
português: Isaac Asimov
română: Isaac Asimov
Runa Simi: Isaac Asimov
русиньскый: Айзек Азимов
русский: Азимов, Айзек
Simple English: Isaac Asimov
slovenčina: Isaac Asimov
slovenščina: Isaac Asimov
ślůnski: Isaac Asimov
српски / srpski: Ајзак Асимов
srpskohrvatski / српскохрватски: Isaac Asimov
svenska: Isaac Asimov
Tagalog: Isaac Asimov
татарча/tatarça: Айзек Азимов
Türkçe: Isaac Asimov
українська: Айзек Азімов
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئىسساك ئاسىموۋ
vèneto: Isaac Asimov
Tiếng Việt: Isaac Asimov
Winaray: Isaac Asimov
Yorùbá: Isaac Asimov
粵語: 阿西莫夫