Ипсвич

Ипсвич

Ипсвич е окружен град на Сафолк, Англија, лоциран на вливот на реката Орвел, околу 66 милји северо-источно од Лондон. Градот континуирано бил окупиран од времето на Саксонскиот период. [1]Неговото пристаниште е едно од најважните во Англија за целата негова историја.[2]


Карта на Ипсвич

Ипсвич е немитрополска област. Урбаниот развој на Ипсвич значително ги надмина границите на околината, со 75% од населението во градот кое живеело во округот за време на Пописот на Обединетото Кралство од 2011, кога тоа било 42 најголема урбана област во Регионот на Обединетото Кралство.[3]

Модерното име е изведено од средновековното име Gippeswic, кое веројатно се зема или од личното име на некој стар Саксон или од претходното име на устието Орвел.[4]

Other Languages
Afrikaans: Ipswich
العربية: إبسوتش
asturianu: Ipswich
беларуская: Іпсуіч (Англія)
български: Ипсуич
brezhoneg: Ipswich
català: Ipswich
čeština: Ipswich
dansk: Ipswich
Deutsch: Ipswich
eesti: Ipswich
English: Ipswich
español: Ipswich
Esperanto: Ipswich
euskara: Ipswich
فارسی: ایپسوییچ
français: Ipswich
Gaeilge: Ipswich
한국어: 입스위치
հայերեն: Իպսուիչ
Bahasa Indonesia: Ipswich
íslenska: Ipswich
italiano: Ipswich
עברית: איפסוויץ'
ქართული: იფსუიჩი
Kiswahili: Ipswich
Latina: Gippevicum
lietuvių: Ipsvičas
lumbaart: Ipswich
Bahasa Melayu: Ipswich
Nederlands: Ipswich (Engeland)
norsk: Ipswich
norsk nynorsk: Ipswich
polski: Ipswich
português: Ipswich
română: Ipswich
Runa Simi: Ipswich
Scots: Ipswich
Simple English: Ipswich
slovenčina: Ipswich
ślůnski: Ipswich
српски / srpski: Ипсвич
srpskohrvatski / српскохрватски: Ipswich
suomi: Ipswich
svenska: Ipswich
Türkçe: Ipswich
українська: Іпсвіч (Англія)
اردو: اپسوئچ
Volapük: Ipswich
Winaray: Ipswich
粵語: 葉士域治