Индија
English: India

Република Индија
भारत गणराज्य*

Bhārat Gaṇarājya

Знаме Државен симбол
Гесло„Сатјамева џајате“ (санскрит)
सत्यमेव जयते  (деванагари)
„Само вистината победува“[1]
ХимнаJana Gana Mana
Ти си господар на свеста на сите луѓе
[2]
Национална песна[4]
Vande Mataram
Клекнувам пред тебе, мајко
[3]
Главен градЊу Делхи
Најголем град Мумбај
Службен јазик
Службени
планирани јазици
:
Демоним Индиски
Уредување Федерална република
Парламентарна демократија[8]
 •  Претседател Рам Нат Ковинд
 •  Премиер Нарендра Моди
 •  Врховен судија Х. Л. Дату
Независна од Британскиот колонијализам 
 •  Декларирана 15 август 1947 
 •  Република 26 јануари 1950 
Површина
 •  Вкупна 3,287,590 км2 (7-ма)
 •  Вода (%) 9,56
Население
 •  проценка за 2008 г. 1.147.995.904[9] (2ра)
 •  Попис 2001 1.027.015.248 
 •  Густина 349 жит/км2 (33rd)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $2,965 трилиони[10] (4та)
 •  По жител $2.563[10] (165та)
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $1.100 трилиони[10] (12th)
 •  По жител $941[10] (132nd)
Џиниев коеф. (2010)33.9[11]
среден · 79та
ИЧР (2013) 0.586[12]
среден · 135та
Валута Индиска рупија (₨) (INR)
Часовен појас IST (UTC+5:30)
 •  (ЛСВ)  (UTC+5:30)
НДД .in
Повик. бр. 91

Индија официјално Република Индија (хинди: भारत गणराज्य Bhārat Gaṇarājya; вид. други индиски јазици) е држава лоцирана во Јужна Азија и го зафаќа поголемиот дел од индискиот потконтинент, опфаќајќи многу значајни и историски трговски рути. Со крајбрежје од преку 7,000 километри, Индија дели граници со Пакистан, Народна Република Кина, Мјанмар, Бангладеш, Непал, Бутан, и Авганистан. Шри Ланка, Малдивите и Индонезија се одделни островски нации. Индија е втора земја по број на жители во светот со 1,147,995,904 жители и седма по географска големина со 3,287,590 km². Главен град е Њу Делхи.

Дом на прастарата Цивилизација на Индиската Долина и област на историските трговски патишта и пространи империи, индискиот потконтинент бил идентификуван со своите комерцијални и културни богатства во поголемиот дел од својата долга историја. Четири од главните религии во светот: хиндуизмот, будизмот, џаинизам и сикизмот, потекнуваат од тука, додека зороастризмoт, јудаизмот, христијанството и исламот, пристигнуваат во првиот милениум пред нашата ера и го оформуваат регионот на разновидни култури. Постепено, припиена од страна на Британската источноиндиска компанија од почетокот на 18 век и колонизирана од страна на Велика Британија од средината на 19 век, Индија станува независна држава во 1947 година, по борбата за независност која била одбележана како ненасилен отпор предводен од Махатма Ганди.

Индија е федерална уставна република со парламентарна демократија што се состои од 28 држави и унија на седум територии. Составена од плуралистичко,повеќејазично и мултиетничко општество, Индија исто така е дом на разновиден жив свет во најразлични заштитени животни средини. Индиската економија е единаесетта по големина светска економија според номиналниот БДП и четврта по големина од паритетот на куповната моќ. Од воведувањето на пазарна економија и економските реформи во 1991 година, Индија станува една од брзорастечките економии во светот, сепак, земјата продолжува да се соочува со сиромаштијата, неписменоста, корупцијата и предизвиците поврзани со јавното здравство. Индија е класифицирана како една од ново индустријализираните земји и таа е едена од четирите БРИК нации. Таа е шеста во светот де факто држава со нуклеарно оружје и е трета по големина вооружена сила во светот, а нејзините воени трошоци се рангирани на десеттото место во светот. Индија е регионална сила во Јужна Азија.

Таа е една од основачите на Обединетите нации, на Движењето на неврзаните земји, на Светската трговска организација, на Јужноазискотоздружение за регионална соработка, на Самитот на Источна Азија, на Г-20 и на Г8 +5; членка на Комонвелтот на нациите; и држава набљудувач во Шангајската организација за соработка.

Other Languages
Acèh: India
Адыгэбзэ: Индиэ
адыгабзэ: Индие
Afrikaans: Indië
Akan: India
Alemannisch: Indien
አማርኛ: ህንድ
Ænglisc: Indea
العربية: الهند
aragonés: India
ܐܪܡܝܐ: ܗܢܕܘ
armãneashti: India
arpetan: Ende
অসমীয়া: ভাৰত
asturianu: India
Avañe'ẽ: Índia
Aymar aru: Indya
azərbaycanca: Hindistan
تۆرکجه: هیندوستان
Bali: India
বাংলা: ভারত
Banjar: India
Bân-lâm-gú: Ìn-tō͘
Basa Banyumasan: India
башҡортса: Һиндостан
беларуская: Індыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Індыя
भोजपुरी: भारत
Bikol Central: Indya
Bislama: India
български: Индия
Boarisch: Indien
བོད་ཡིག: རྒྱ་གར།
bosanski: Indija
brezhoneg: India
буряад: Энэдхэг
català: Índia
Чӑвашла: Инди
Cebuano: Indya
čeština: Indie
Chamoru: India
Chavacano de Zamboanga: India
Chi-Chewa: India
chiShona: India
chiTumbuka: India
corsu: India
Cymraeg: India
dansk: Indien
davvisámegiella: India
Deitsch: India
Deutsch: Indien
ދިވެހިބަސް: އިންޑިޔާ
dolnoserbski: Indiska
डोटेली: भारत
ཇོང་ཁ: རྒྱ་གར
eesti: India
Ελληνικά: Ινδία
English: India
español: India
Esperanto: Barato
estremeñu: La Índia
euskara: India
eʋegbe: India
فارسی: هند
Fiji Hindi: India
føroyskt: India
français: Inde
Frysk: Yndia
furlan: Indie
Gaeilge: An India
Gaelg: Yn Injey
Gagauz: İndiya
Gàidhlig: Na h-Innseachan
galego: India
ГӀалгӀай: ХIиндиче
贛語: 印度
Gĩkũyũ: India
گیلکی: هند
ગુજરાતી: ભારત
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌹𐌽𐌳𐌹𐌰
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: भारत
客家語/Hak-kâ-ngî: Yin-thu
한국어: 인도
Hausa: Indiya
Hawaiʻi: ‘Īnia
հայերեն: Հնդկաստան
Արեւմտահայերէն: Հնդկաստան
हिन्दी: भारत
hornjoserbsce: Indiska
hrvatski: Indija
Ido: India
Igbo: Ndia
Ilokano: India
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ভারত
Bahasa Indonesia: India
interlingua: India
Interlingue: India
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᐃᓐᑎᐊ
Ирон: Инди
isiXhosa: IIndia
isiZulu: India
íslenska: Indland
italiano: India
עברית: הודו
Jawa: Indhi
Kabɩyɛ: Ɛndɩ
kalaallisut: India
ಕನ್ನಡ: ಭಾರತ
Kapampangan: India
къарачай-малкъар: Индия
ქართული: ინდოეთი
कॉशुर / کٲشُر: بًارت
kaszëbsczi: Indie
қазақша: Үндістан
kernowek: Eynda
Kinyarwanda: Ubuhinde
Kirundi: Ubuhindi
Kiswahili: Uhindi
коми: Индия
Kongo: India
Kreyòl ayisyen: End
kurdî: Hindistan
Кыргызча: Индия
لۊری شومالی: هند
latgaļu: Iņdeja
Latina: India
latviešu: Indija
Lëtzebuergesch: Indien
лезги: Индия
lietuvių: Indija
Ligure: India
Limburgs: India
lingála: India
Lingua Franca Nova: Barat
Livvinkarjala: Indii
la .lojban.: xingu'e
lumbaart: India
magyar: India
मैथिली: भारत
Malagasy: India
മലയാളം: ഇന്ത്യ
Malti: Indja
Māori: Īnia
मराठी: भारत
მარგალური: ინდოეთი
مصرى: الهند
مازِرونی: هند
Bahasa Melayu: India
Minangkabau: India
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Éng-dô
Mirandés: Índia
мокшень: Индие
монгол: Энэтхэг
မြန်မာဘာသာ: အိန္ဒိယနိုင်ငံ
Nāhuatl: India
Dorerin Naoero: Indjiya
Na Vosa Vakaviti: Idia
Nederlands: India
Nedersaksies: India
नेपाली: भारत
नेपाल भाषा: भारत
日本語: インド
Napulitano: Innia
нохчийн: ХӀинди
Nordfriisk: Indien
Norfuk / Pitkern: Endya
norsk: India
norsk nynorsk: India
Nouormand: Înde
Novial: India
occitan: Índia
олык марий: Индий
ଓଡ଼ିଆ: ଭାରତ
Oromoo: Indiyaa
oʻzbekcha/ўзбекча: Hindiston
ਪੰਜਾਬੀ: ਭਾਰਤ
पालि: भारत
پنجابی: ھندستان
Papiamentu: India
پښتو: هند
Patois: India
ភាសាខ្មែរ: ឥណ្ឌា
Picard: Inde
Piemontèis: India
Tok Pisin: India
Plattdüütsch: Indien
polski: Indie
português: Índia
Qaraqalpaqsha: Hindistan
qırımtatarca: İndistan
reo tahiti: ’Inītia
română: India
romani čhib: Bharat
rumantsch: India
Runa Simi: Indya
русиньскый: Індія
русский: Индия
саха тыла: Индия
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱥᱤᱧᱚᱛ
Gagana Samoa: Igitia
संस्कृतम्: भारतम्
Sängö: Indïi
sardu: Ìndia
Scots: Indie
Seeltersk: Indien
Sesotho: India
Sesotho sa Leboa: India
shqip: India
sicilianu: Innia
Simple English: India
سنڌي: ڀارت
SiSwati: INdiya
slovenčina: India
slovenščina: Indija
ślůnski: Indyje
Soomaaliga: Hindiya
کوردی: ھیندستان
Sranantongo: Indiakondre
српски / srpski: Индија
srpskohrvatski / српскохрватски: Indija
ၽႃႇသႃႇတႆး : ဢိၼ်ႇတိယ
Sunda: India
suomi: Intia
svenska: Indien
Tagalog: India
தமிழ்: இந்தியா
Taqbaylit: Lhend
tarandíne: Indie
татарча/tatarça: Һиндстан
తెలుగు: భారత దేశం
tetun: Índia
ትግርኛ: ህንድ
тоҷикӣ: Ҳиндустон
lea faka-Tonga: ʻInitia
ᏣᎳᎩ: ᎢᏂᏗᎢᎠ
ತುಳು: ಭಾರತ
Türkçe: Hindistan
Türkmençe: Hindistan
Twi: India
Thuɔŋjäŋ: Indiɛn
удмурт: Индия
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: India
українська: Індія
اردو: بھارت
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ھىندىستان
Vahcuengh: Yindu
vèneto: India
vepsän kel’: Indii
Tiếng Việt: Ấn Độ
Volapük: Lindän
Võro: India
walon: Inde
文言: 印度
West-Vlams: Indië
Winaray: India
Wolof: End
吴语: 印度
Xitsonga: Indiya
ייִדיש: אינדיע
Yorùbá: Índíà
粵語: 印度
Zazaki: Hindıstan
Zeêuws: India
žemaitėška: Indėjė
中文: 印度
kriyòl gwiyannen: End
Sakizaya: India