Играчка конзола

Играчка конзола или конзола за видеоигри е интерактивен компјутерски систем што произведува видео сигнали кои се користат со уред со екран (како телевизор, монитор, итн) за прикажување на видеоигра. Изразот „играчка конзола“ се користи за машина направена за купувачите да ја користат само за играње видеоигри, наспроти компјутер, којшто има многу други намени, или аркадни машини, кои се наменети за локали кои наплаќаат за играње.

  • Надворешни врски

Надворешни врскиOther Languages
asturianu: Videoconsola
azərbaycanca: Video oyun konsolu
Bân-lâm-gú: Iû-hì-ki
български: Игрална конзола
bosanski: Igraća konzola
čeština: Herní konzole
Cymraeg: Consol gemau
Deutsch: Spielkonsole
español: Videoconsola
Esperanto: Videoludilo
euskara: Bideokontsola
hrvatski: Igraća konzola
Bahasa Indonesia: Konsol permainan
íslenska: Leikjatölva
latviešu: Spēļu konsole
lumbaart: Console
Bahasa Melayu: Konsol permainan video
Nederlands: Spelcomputer
日本語: ゲーム機
norsk nynorsk: Spelekonsoll
oʻzbekcha/ўзбекча: Video oʻyin konsoli
Runa Simi: Widyu kunsula
shqip: Konzola
Simple English: Video game console
slovenčina: Herná konzola
slovenščina: Igralna konzola
српски / srpski: Играчка конзола
srpskohrvatski / српскохрватски: Igraća konzola
svenska: Spelkonsol
українська: Гральна консоль
Tiếng Việt: Video game console
吴语: 游戏机
粵語: 遊戲機