Знаме на Нигерија


Знаме на Нигерија
}}
Сразмер1:2
Усвоено1 октомври 1960
Опистри вертикални ленти во зелена и бела боја.
ТворецМајкл Таиво Акинкинми
FIAV historical.svgКолонијално знаме на Нигерија.

Знамето на Нигерија е официјалното знаме на оваа африканска држава, кое било дизајнирано во 1959 година, а официјално усвоено на 1 октомври 1960 година. Знамето е составено од три вертикални ленти во зелена, бела и зелена боја. Зелената боја ги претставува природните богатства на земјата, а белата боја го претставува мирот. Знамето е базирано врз дизајнот на Мајкл Таиво Акинкинми, кој поднел свој дизајн на локален конкурс за избор на државното знаме.[1]

Other Languages
العربية: علم نيجيريا
azərbaycanca: Nigeriya bayrağı
беларуская: Сцяг Нігерыі
беларуская (тарашкевіца)‎: Сьцяг Нігерыі
Cymraeg: Baner Nigeria
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: নাইজেরিয়ার ফিরালহান
Bahasa Indonesia: Bendera Nigeria
Bahasa Melayu: Bendera Nigeria
Nederlands: Vlag van Nigeria
Plattdüütsch: Flagg vun Nigeria
русский: Флаг Нигерии
Simple English: Flag of Nigeria
slovenčina: Vlajka Nigérie
српски / srpski: Застава Нигерије
srpskohrvatski / српскохрватски: Zastava Nigerije
українська: Прапор Нігерії