Знаме на Молдавија


Знаме на Молдавија
}}
Употребадржавно и пловно знаме национално знаме и граѓанско поморско знаме IFIS Normal.svg IFIS Vertical normal.svg IFIS Two-sided.svg
Сразмер1:2
Усвоено17 мај 1990
ОписТри хоризонтални ленти во сина, жолта и црвена боја со националниот грб во средина, но само на предната страна на знамето.
}}
Варијанта на знамето на Молдавија
Употребавоено знаме воено знаме IFIS Normal.svg IFIS Authorised.svg IFIS Two-sided.svg IFIS Vertical unknown.svg
Сразмер2:3
Усвоено28 март, 1991 (?)
ОписГолем црвен крст со жолти гранични ленти на сина позадина со ситилизирана верзија на националниот грб. На задната страна нема грб туку натпис романски: "Pentru Onoare! Pentru Patrie! Pentru Tricolor!".

Националното знаме на Молдавија е составено од три вертикални полиња со сина, жолта и црвена боја. На лицето на знамето во средина е поставен грбот на Молдавија, но не е поставен и на позадината на знамето. Боите се идентични со боите на знамето на Романија, што ја симболира зближеноста на двете земји. Знамето на Молдавија е едно од трите знамиња во светот каде лицето и позадината на знамето не се исти. Такво знаме е знамето на Парагвај и знамето на Саудиска Арабија. Во 2010 година во Молдавија бил донесен нов закон и според него, позадината на знамето е обратно по распоред на елементите од лицето, т.е. како поглед во огледало.

Други знамиња

Other Languages
العربية: علم مولدوفا
azərbaycanca: Moldova bayrağı
башҡортса: Молдавия флагы
беларуская: Сцяг Малдовы
беларуская (тарашкевіца)‎: Сьцяг Малдовы
Cymraeg: Baner Moldofa
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মোলদোভার ফিরালহান
Bahasa Indonesia: Bendera Moldova
latviešu: Moldovas karogs
Bahasa Melayu: Bendera Moldova
Nederlands: Vlag van Moldavië
Plattdüütsch: Flagg vun Moldawien
sicilianu: Bannera muldava
Simple English: Flag of Moldova
slovenčina: Vlajka Moldavska
српски / srpski: Застава Молдавије
srpskohrvatski / српскохрватски: Zastava Moldavije
українська: Прапор Молдови
Tiếng Việt: Quốc kỳ Moldova