Знаме на Гренланд


Знаме на Гренланд
}}
Употребаграѓанско, државно и пловно знаме вексиколошки опис
Сразмер2:3
Усвоено21 јуни 1985
ОписДве хоризонтални ленти во бела и црвена боја. Над нив има диск во црвена и бела боја.
ТворецТуе Кристијансен

Знамето на Гренланд е омислено од страна на Ту Кристиансен. Се состои од две еднакви хоризонтални траки во бела и црвена боја, со голем диск на десната страна на знамето. Едната половина на кругот која што се наоѓа во белото поле е црвена, додека пак другата половина на кругот која што се наоѓа во црвеното поле е бела.

Локланото име на Гренландското е Erfalasorput, значи наше знаме, но називот Aappalaatoq (црвена) се користи за Грендланското, како и за знамето на Данска. Денес двете знамиња се истакнуваат, обично едно покрај друго.

Во 1978 година, Данска дала автономија на Гренланд, и еднаков статус со Кралството Данска. Локалната власт распишала јавен конкурс на кој стигнале 555 предлози. По втората расправа и додатните предлози усвоен е денешниот изглед, знаме со нордиски крст.

Знамето е усвоено на 21 јуни, 1985 година.

Предлози

Прв сериозне предлог од 1973.
FIAV proposal.svgПрв сериозне предлог од 1973.
Нордиски крст, предлог од Свен Тито Ахен во 1984 година.
FIAV proposal.svgНордиски крст, предлог од Свен Тито Ахен во 1984 година.
Анонимен предлог од 1991 (бело за снегот во Гренланд, а зелено поради името на државата)
FIAV proposal.svgАнонимен предлог од 1991 (бело за снегот во Гренланд, а зелено поради името на државата)
Предлог кој се базирал на знамето на Данска
FIAV proposal.svgПредлог кој се базирал на знамето на Данска
Other Languages
العربية: علم جرينلاند
беларуская: Сцяг Грэнландыі
čeština: Grónská vlajka
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: গ্রীনল্যান্ডর ফিরালহান
Bahasa Indonesia: Bendera Greenland
Nederlands: Vlag van Groenland
Simple English: Flag of Greenland
slovenčina: Vlajka Grónska
српски / srpski: Застава Гренланда
srpskohrvatski / српскохрватски: Zastava Grenlanda
українська: Прапор Ґренландії