Знаме на Џибути

FIAV 111111.svg Знаме на Џинути со сооднос од 4:7

Знамето на Џибути (француски: Drapeau de Djibouti) е националното знаме на државата. Знамето е составено од две хоризнотални ленти во сина и зелена боја споени со бел триаголник на кој се наоѓа црвена петокрака. Зелената боја ја симболизира земјата, сината боја ги симболизира морето и небото додека белата боја го симболизира мирот. Црвената боја го симболизира единството на народот, а петте краци на ѕвездата ги симболизира петте места каде живеат Сомалијците. Знамето е усвоено на 27 јуни 1977 година. Петте региони каде живеат Сомалијците се: Британски Сомалиленд (Сомалија), Италијански Сомалиленд (Сомалија), Француски Сомалиленд (Џибути), Огаден и Североисточната покраина во Кенија

Other Languages
العربية: علم جيبوتي
azərbaycanca: Cibuti bayrağı
беларуская: Сцяг Джыбуці
беларуская (тарашкевіца)‎: Сьцяг Джыбуці
brezhoneg: Banniel Djibouti
Cymraeg: Baner Jibwti
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ডিজিবোটির ফিরালহান
Bahasa Indonesia: Bendera Djibouti
íslenska: Fáni Djibútí
Bahasa Melayu: Bendera Djibouti
Nederlands: Vlag van Djibouti
Plattdüütsch: Flagg vun Dschibuti
русский: Флаг Джибути
Simple English: Flag of Djibouti
slovenčina: Vlajka Džibutska
Soomaaliga: Calanka jabuuti
српски / srpski: Застава Џибутија
srpskohrvatski / српскохрватски: Zastava Džibutija
українська: Прапор Джибуті
Tiếng Việt: Quốc kỳ Djibouti