Зимски олимписки игри 1988

XV Зимски олимписки игри - Калгари 1988
XV Зимски олимписки игри - Калгари 1988
Град домаќинКалгари, Канада
Број на држави57
Број на спортисти1423 (1122 мажи и 301 жена)
Број на спортови6
Број на натпревари46
Отворање13 февруари 1988
Затворање28 февруари 1988
Стадион

XV Зимски олимписки игри се одржале од 13 до 28 февруари 1988 година во Калгари, Канада. Претходно, градот не успеал да ја добие организацијата на игрите во 1964 и 1968 година. Третиот обид се покажал како успешен, а кандидатурата на калгари г победила оние на Фалун и Кортина д'Ампецо.

По финансиските потешкотии при организирањето на Летните лимписки игри во Монтреал во 1976 година, Канаѓаните морале да смислат нови начини на финансирање, за да не се повтори истиот неуспех. Тоа, доста добро било направено и игрите завршили со значаен профит, а градот доживеал брз стопански развој.

Спортистите од Канада имале многу лош настап, оставајќи ја својата репрезентација без златен медал на игрите, што било послаедователно на успехот на спортистите од СФР Југославија, кои исто така не успеале да освојат златен медал на игрите одржани во нивната земја.

Other Languages
Аҧсшәа: Калгари 1988
беларуская (тарашкевіца)‎: Зімовыя Алімпійскія гульні 1988 году
Bahasa Indonesia: Olimpiade Musim Dingin 1988
Кыргызча: Калгари 1988
norsk nynorsk: Vinter-OL 1988
Simple English: 1988 Winter Olympics
srpskohrvatski / српскохрватски: Zimska Olimpijada 1988