Зимски олимписки игри 1924

I Зимски олимписки игри - Шамони 1924
I Зимски олимписки игри - Шамони 1924
Град домаќинШамони, Франција
Број на држави16
Број на спортисти258
Број на спортови6
Број на натпревари16
Отворање25 јануари 1924
Затворање5 февруари 1924
Стадион

I Зимски олимписки игри, познати и како Меѓународна недела на зимските спортови (француски: Semaine des Sports d'Hiver) се одржале од 25 јануари до 5 февруари 1924 година во Шамони, Франција, во рамките на Летните олимписки игри, кои истата година се одржале во Париз. Спортските натпревари се одржувале во близина на Шамони, а организатор бил Францускиот олимписки комитет. Меѓународниот олимписки комитет, подоцна ги нарекол први олимписки игри.

Иако уметничкото лизгање било спорт, кој бил дел од Летните олимписки игри во Лондон и Антверпен и хокејот на мраз на игрите во Антверпен. Останатите зимски спортови се ограничени од годишното време, па отсекогаш се одржувале само на Зимските олимписки игри. На состанок на МОК во Лозана во 1921 година, било одлучено во 1924 во Шамони да се организира „меѓународна недела на зимските спортови“.

Краток преглед

  • Првиот златен медал на Зимските олимписки игри го освоил Чарлс Џотроу од САД во дисциплината 500 m брзо лизгање.
  • Соња Хени, со само 11 години се натпреварувала во уметничко лизгање во женска конкуренција. Иако завршила последна, таа го привлекла вниманието на публиката. На следните три Зимски олимписки игри освоила 3 златни медали.
  • Швеѓанецот Гилис Графстром освоил злато во уметничко лизгање во машка конкуренција, со што станал единствениот спортист во поединечна конкуренција досега, кој злато освоено на Летните олимписки игри, успеал да го одбрани на Зимските олимписки игри.
  • Хокејарската репрезентација на Канада го освоила златниот медал со 6 победи во исто толку натпревари и гол-разлика 110-3. Со оваа победа, слично како и Гилис Графстром, канадската хокејарска репрезентација успеала златото освоено на Летните олимписки игри, да го одбрани на Зимски.
Other Languages
Аҧсшәа: Шамони 1924
беларуская (тарашкевіца)‎: Зімовыя Алімпійскія гульні 1924 году
Bahasa Indonesia: Olimpiade Musim Dingin 1924
Кыргызча: Шамони 1924
norsk nynorsk: Vinter-OL 1924
Simple English: 1924 Winter Olympics
srpskohrvatski / српскохрватски: Zimska Olimpijada 1924