Здодевност
English: Boredom

Психологија
Psi2.svg
Портал • Историја
ПОДРАЧЈА

Абнормална
Применета
Биолошка
Клиничка
Когнитивна
Развојна
Образовна
Учвства
Еволуциона
Форензичка
Здравствена
Индустриска
Oрганизациона
Персонална
Позитивна
Sensory
Социјална

ЛИСТИ

Публикации
Теми
Терапии

в • р • у

Здодевноста (или досада) е умствена состојба каде човек ја толкува неговата средина како здодевна, монотона и без стимули. Чувството на безнадежност е нераздвоен дел од досадата; луѓето многу се трудат да ја спречат или излечат досадата, иако во многу прилики таа е прифатлива како нешто неизбежно кое мора да се истрае. Чест начин на избегнување на досада е преку креативно мислење или мечтаење.

При досада, времето се чини дека тече побавно; ова доаѓа од начинот на кој човечкиот ум го мери минувањето на времето, заедно со честотата на настани кои се сметаат за интересни.

Филозофија

Артур Шопенхауер ја зел досадата како доказ во неговиот обид да ја докаже ништожноста на човековото постоење.

Other Languages
አማርኛ: ድብርት
العربية: سأم
asturianu: Aburrición
Avañe'ẽ: Kaigue
Bân-lâm-gú: Bô-liâu
български: Отегчение
català: Avorriment
čeština: Nuda
dansk: Kedsomhed
Deutsch: Langeweile
English: Boredom
español: Aburrimiento
Esperanto: Enuo
euskara: Asperraldi
français: Ennui
galego: Aburrimento
한국어: 지루함
հայերեն: Ձանձրույթ
Ido: Enoyo
Bahasa Indonesia: Kebosanan
italiano: Noia
עברית: שעמום
ಕನ್ನಡ: ಬೇಸರ
Limburgs: Vervaeling
Nederlands: Verveling
日本語: 退屈
norsk: Kjedsomhet
ਪੰਜਾਬੀ: ਅਕੇਵਾਂ
polski: Nuda
português: Tédio
română: Plictiseală
русский: Скука
sicilianu: Fasiddiu
Simple English: Boredom
slovenčina: Nuda
српски / srpski: Досада
srpskohrvatski / српскохрватски: Dosada
suomi: Tylsyys
svenska: Tristess
தமிழ்: சலிப்பு
తెలుగు: విసుగుదల
українська: Нудьга
Tiếng Việt: Chán
中文: 厭煩