Заштитен статус

Заштитен статус или статус на загрозеност на одреден вид е поим кој се користи како индикатор за можноста тој вид да изумре во блиска или подалечна иднина.

Глобални системи

Црвениот список на МСЗП е најпознат список на загрозени видови. Според МСЗП (или IUCN) таксоните спаѓаат во некоја од следниве категории:

Постојат и две додатни МСЗП категории:

  • DD — Видови со недоволно податоци за загрозеноста (англ. Data deficient)
  • NE — Непроценети видови, или не се проверениспоред IUCN критериуми (англ. Not evaluated)


Според организацијата NatureServe постојат следниве категории[1]:

  • Претпоставено изумрени (Presumed Extinct, GX)
  • Можеби изумрени (Possibly Extinct, GH)
  • Критично загрозени (Critically Imperiled, G1)
  • Загрозени (Imperiled, G2)
  • Ранливи (Vulnerable, G3)
  • Се чини безбедни (Apparently Secure, G4) и
  • Безбедни (Secure, G5)

Овој систем содржи и двосмислени и непотполно одредени категории од типот на Непрезицно одреден број на едники (Inexact numeric ranks) и меѓукатегории од типот на G2G3 кога не може прецизно да се одреди соодветната категорија. Во овој систем исто така постои исказот: само во заробеништво или под надзор на човекот, кој има слично значење како и IUCN категоријата: изумрени во дивината (Extinct in the Wild, EW).

Во Руската Федерација во оваа смисла постои таканаречена Црвена книга на Руската Федерација.

Other Languages
Afrikaans: Bewaringstatus
العربية: حالة حفظ
azərbaycanca: Mühafizə statusu
Bân-lâm-gú: Pó-io̍k chōng-hóng
беларуская: Ахоўны статус
bosanski: Status zaštite
brezhoneg: Statud mirerezh
Esperanto: Konserva statuso
فارسی: وضعیت بقا
客家語/Hak-kâ-ngî: Pó-fu Chhong-khóng
한국어: 보전 상태
hrvatski: Status zaštite
Bahasa Indonesia: Status konservasi
íslenska: Ástand stofns
עברית: מצב שימור
lietuvių: Apsaugos būklė
la .lojban.: jutre'i tcini
Bahasa Melayu: Status pemuliharaan
Nederlands: Beschermingsstatus
日本語: 保全状況
Simple English: Conservation status
slovenčina: Stupeň ohrozenia
slovenščina: Ohranitveno stanje
srpskohrvatski / српскохрватски: Status zaštite
тоҷикӣ: Мақоми ҳифз
Türkçe: Korunma durumu
Türkmençe: Gorag statusy
粵語: 瀕危指標
中文: 保护状况