Зафра
English: Zafra

Зафра
Замокот во Зафра
Замокот во Зафра
Знаме на Зафра
Знаме
Амблем на Зафра
Амблем
Зафра is located in Шпанија
Зафра
Зафра
Местоположба во Шпанија.
Координати: 38°25′N 6°25′W / 38°25′N 6°25′W / 38.417; -6.417

Зафра — град сместен во покраината Бадахос (Екстремадура, Шпанија), и главниот град на округот, Зафра - Рио Бодион. Градот има населени од 16.677,[1] според пописот од 2011 година.

Зафра е родниот град на Реј Лопез де Сегура, автор на едно од првите европски записи за шахот, и хуманистот Педро де Валенсија.

Other Languages
تۆرکجه: سافرا
Bân-lâm-gú: Zafra
brezhoneg: Zafra
Deutsch: Zafra
English: Zafra
español: Zafra
Esperanto: Zafra
estremeñu: Çafra
euskara: Zafra
فارسی: سافرا
français: Zafra
galego: Zafra
հայերեն: Սաֆրա
interlingua: Zafra
italiano: Zafra
magyar: Zafra
Bahasa Melayu: Zafra
Nederlands: Zafra
日本語: サフラ
occitan: Zafra
oʻzbekcha/ўзбекча: Zafra
polski: Zafra
português: Zafra
română: Zafra (Badajoz)
русский: Сафра
sardu: Zafra
српски / srpski: Зафра
Türkçe: Zafra
українська: Сафра
اردو: زعفرا
Tiếng Việt: Zafra
Winaray: Zafra
中文: 萨夫拉